
Hogy kerülhettek ide? Hihetetlenül ritka madárpárt figyeltek meg a magyar tónál
A két madarat előbb szerda délután Orosházán, repülés közben észlelték, majd megfigyelték, amint az éjszakai pihenésre készülődnek a kardoskúti Fehér-tónál.
A két madarat előbb szerda délután Orosházán, repülés közben észlelték, majd megfigyelték, amint az éjszakai pihenésre készülődnek a kardoskúti Fehér-tónál.
Erdei sármányt (Emberiza rustica) gyűrűztek a Fehér-tavi Ornitológiai Táborban, ez volt a második alkalom, hogy a ritka madárfajt megfigyelték Magyarországon.
Az elpusztult egyedek száma április közepére meghaladta a 77 példányt, amelyek között kilenc rétisas és három parlagi sas volt, utóbbiak fokozottan védettek, természetvédelmi értékük példányonként 1 millió forint.
A partifecskék veszélyes helyre költözésének elkerülésére hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amely megelőző módszerként az építkezéseken a földfalak ponyvás letakarását javasolja.
Ne vasvillával, hanem a szerszám nyelével, fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, az alapi részen pedig még óvatosabban, akár kesztyűs kézzel dolgozva, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün, tanácsolják.
A szibériai tajgán fészkelő barna füzikét fogtak be Magyarországon. Ez a faj a szibériai tajgán fészkel, a telet pedig Délkelet-Ázsiában tölti, így vonulásakor nem érinti Közép-Európát.
A kertek, parkok rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ugyanis ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára.
A zöld gyurgyalag Észak-Afrikában és Ázsiában honos, a faj ritka kóborló példánya most először tűnt fel hazánkban. Pest megyében, Dabas közelében látták.
A talált madárfiókák többsége nem árva, nem szorul megmentésre, ne szedjük össze őket!
A hazai fecskeállomány az ezredforduló első évtizedében megfeleződött és azóta sem állt le a drámai csökkenés. Mi is tehetünk a fecskék megóvásáért: összegyűjtöttük, amiket mindenképpen érdemes megtennünk tavasszal.
Újabb saspusztulásra hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani Egyesület. A ragadozómadarak halálát a nem megfelelő módon felhasznált rágcsálóirtószerek okozták.