Mutatjuk a legnépszerűbb újévi fogadalmakat: ezeken változtatna a legtöbb magyar
Januárban a Bónusz Brigád és a GKI Digital azt kérdezte közös felmérésében, hogy tettek-e a válaszadók 2019-re újévi fogadalmat: 26 százalék felelt igennel. A legtöbben utazni szeretnének, a spórolással, munkával, rossz szokásokkal kapcsolatos fogadalmak az utolsó helyekre szorultak. Legnagyobb arányban a nők mondták, hogy megfogadtak valamit erre az évre: mégpedig homlokegyenes mást, mint amiket a férfiak.
Kígyózó sorok az edzőteremben – tipikus január eleji kép. Sokan hamar feladják, mások kitartanak. A Bónusz Brigád és a GKI Digital közös kutatásából kiderült, hogy 2019-re a kérdőív kitöltőinek negyede tesz vagy már tett fogadalmat – a válaszadók fele nem árulja el senkinek, hogy mivel kapcsolatban tesz fogadalmakat.
Sokan nem szeretik az újévi fogadkozást, mondván valami újba kezdeni, változtatni bármikor lehet. Mások azt mondják, azért nem fogadkoznak, mert soha, semmivel kapcsolatban nem tesznek fogadalmat, megint mások eleve kudarcra ítéltnek tartják próbálkozásukat. Pedig a fogadalmak sokszor inkább vágyak megfogalmazása, márpedig ez az első lépés ahhoz, hogy valóra is váltsuk azt az álmot.
Elutazni valahová, ahol még sosem jártam
– az igennel válaszolók több mint fele ezt fogadta meg 2019-re. 47 százalékuk életmódváltással kapcsolatban fogadott meg valamit, 48 százalék a külsején változtatna. Érdekes, hogy rossz szokással (például dohányzás) kapcsolatban mindössze 17 százalék fogadkozna, munkahellyel és tanulással kapcsolatban is csak 16 százalék tett valamilyen ígéretet önmagának.
Férfiak és nők: más vágyak, más célok
A férfiak és a nők fogadalmai eltérnek: míg a nők a külsejükkel és utazásaikkal kapcsolatban, addig a férfiak személyiségfejlődésükkel és anyagi helyzetükkel kapcsolatban javítanának életükön, valamint családjukkal is szeretnének több időt együtt tölteni.
Nagyok a korosztályi eltérések is: míg 30-39 éves kor között legtöbben (87%) a külsejükkel kapcsolatban tettek ígéreteket önmaguknak, második legfontosabbnak pedig az énidőt tartja ez a korosztály. Az ötvenes korosztály számára legfontosabb cél elutazni valahová, ahol még sosem jártak, 60 éven felül pedig az egészséggel kapcsolatos fogadalmak szerepeltek kiemelt helyen.
Mit fogadtunk meg tavaly?
2018-ra a válaszadók mindössze 17 százaléka tett újévi fogadalmat - kiugró arányban a 25 és 29 év közöttiek, nekik 60 százalékuk tartotta fontosnak ezt a hagyományt. A fogadkozók 63 százaléka önmagával akart többet törődni tavaly, sportolni, utazni szeretett volna, 59 százalékuk pedig egészsége érdekében életmódot szeretett volna váltani. A nők között a legnépszerűbb fogadalom a külsőn való változtatás (például fogyás) volt, a férfiak legnagyobb arányban (40%) az anyagi helyzetükön javítottak volna tavaly.
Arra is kíváncsi volt a Bónusz Brigád és a GKI Digital, hogy vajon ezeket a 2018-ra tett fogadalmakat betartották-e a válaszadók? Úgy tűnik igen, 78 százalékuk úgy érzi, hogy legalábbis részben sikerrel járt, minden tizedik válaszadó pedig maximálisan teljesítette a saját magának előírtakat.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)