Hobbikertészek, itt az őszi tiltólista: mielőtt lecsap a kemény fagy, ezeket ne rontsd el!

Agrárszektor   
  Megosztom
Hobbikertészek, itt az őszi tiltólista: mielőtt lecsap a kemény fagy, ezeket ne rontsd el!

Késő ősszel viszonylag kevés tennivaló akad a konyhakertben, de ami mégis van, az különösen fontos, mert jelentősen javítja a következő évi munkák hatékonyságát. A korlátozottan téltűrő növények fagyvédelmi takarásával megvédhetjük őket, viszont a nem megfelelő takaróanyag választása akár a növények pusztulásához is vezethet - hívta fel rá a figyelmet az Agrárszektor.


 


 

A téli hideg csökkenti a kártevők és kórokozók számát, azonban teljesen megszabadulni tőlük nem lehet. Az a cél, hogy a kertben lévő kártevők száma olyan mértékben csökkenjen, ami már nem jelentős veszélyt a növényekre. A hideg tél lehetőséget ad arra, hogy a kártevők elhulljanak, és minél több kártevő pusztul el, annál kevesebb marad tavaszra, ami meghatározza a következő évi növényvédelmi helyzetet.

Az Agrárszektor cikkében hangsúlyozza, hogy ha a talajban sok a kártevő, mint például a cserebogár pajor, akkor érdemes felásni a zöldséges ágyásokat, még ősszel. Az őszi ásás javítja a talajszerkezetet, mivel a kifordított talaj-rögök át fognak fagyni, ezáltal aprómorzsás talajszerkezet alakul ki tavasszal.

Az idősebb fák kérgében sok kártevő rovar telel, ezért ősszel érdemes a kérgüket egy durva sörtéjű kefével átdörzsölni, így a rovarok kifordulnak, és a téli fagyban elpusztulhatnak. A szakértő javasolja, hogy a fák alól gyűjtsük össze a lehullott lombot, mivel az avarban gombák képesek áttelelni és tavasszal visszafertőzhetik a növényeket.

A lemosó permetezés is fontos feladat, különösen metszés után. A kén- és réztartalmú szerek hatékonyak a gombák elpusztítására, és ezt több alkalommal is érdemes megismételni ősszel a tavaszi rügypattanásig.

A cikk kiemeli, hogy a növények fagytűrése sok tényezőtől függ, például az eredeti élőhelyük hőmérsékleti viszonyaitól, a talaj nedvességtartalmától és a napsütéstől. Fontos, hogy a fákat és bokrokat ősszel ne műtrágyázzuk, mivel a nitrogén hatására a növekedés nem áll le, pedig ősszel a fásodás elősegítése lenne a cél.

A mérsékelten fagyálló növények védett helyre történő ültetése, például déli fekvésbe, valamint takarásuk levelekkel vagy speciális takarókkal segíthet a téli túlélésben. Azonban kerülni kell a nem szellőző anyagok, mint a műanyag fólia, használatát, mert ezek rothadást okozhatnak.

Agrárszektor cikkében hangsúlyozza, hogy az olyan késő őszi feladatok, mint a kártevők elleni védekezés, a talaj előkészítése és a növények megfelelő védelme kulcsfontosságúak a következő tavaszi munkák sikeréhez és a kert egészségéhez.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

agrárszektor

fagy

talajvédelem