Megdöbbentő dolog derült ki a teafilterekről: ezt fogadjunk, hogy te sem tudtad

HelloVidék   
  Megosztom
Megdöbbentő dolog derült ki a teafilterekről: ezt fogadjunk, hogy te sem tudtad

Nagyon sokan fogyasztanak az őszi-téli időszakban teát, ami érthető is, hisz számos jótékony hatása ismert a forró italnak. De azt már kevesebben tudják, hogy a használt teafiltert nem érdemes kidobni, mivel rengeteg módon lehet felhasználni a háztartásban. Arról pedig szintén kevesen tudnak, hogy, ha nem is használjuk fel, nem mindegy milyen kukába dobjuk ki. Mutatjuk a praktikákat.

A hulladékok szétválogatása néha nem is olyan egyszerű. Például hova tartozik a teafilter? Persze a tealevél szerves hulladék. De mit kezdjünk a cérnával, papírdarabokkal? Külön – vagy együtt dobjuk ki. Van, aki a használt teászacskót a szerves hulladékba, mások a szelektív hulladék közé dobják. Viszont a legtöbb ember nem teljesen biztos abban, hogy a legjobb helyre dobta ki a teafiltert.

Nem minden teazsák egyforma

Az ÖkoTest cikke szerint, a "teászacskók" különböző anyagokból készülnek, ezek mellett pedig ott a cérna, az pici papírdarab és gyakran valami ragasztó vagy klip, ami a kettőt összetartja. Ha a szélsőséges és tökéletes hulladékleválasztást szeretnénk elérni, akkor fel kell vágnia a filtert, a tartalmát a szerves hulladékgyűjtőbe kell dobni, a többit pedig külön szelektálni.

Mit és hova dobjunk?

A zacskó anyaga döntő abban a kérdésben, hogy a zacskót szerves hulladékba vagy a vegyes hulladékba kell-e dobni.

  • A klasszikus teazacskók: az úgynevezett kétkamrás papírzacskók cellulózból vagy más természetes szálakból készülnek – a Szövetségi Környezetvédelmi Minisztérium szerint ezek a zacskók a szerves hulladék közé dobhatók. A többi komponens nem jelent problémát a további feldolgozás során.
  • A teatasakokat (pl. piramiszacskókat): egyre inkább szerves műanyagból vagy szintetikus papírból készítik. Egyik anyagnak sincs helye a szerves hulladékban. Ezért ezeket a teászsákokat a szemetesbe kell dobni.
  • Mivel azonban az egykamrás zacskók gyakran műanyag szálakkal vannak lezárva, és egyes kétkamrás zacskók hőálló polipropilént (kőolaj alapú műanyag) tartalmaznak, vagy a zacskók szintetikus polimereket vagy gyantákat tartalmaznak (amelyek sokkal lassabban rothadnak, mint a papír), azt tanácsolják a szakemberek, hogy jobb, ha ezeket a vegyes, háztartási szemétbe dobjuk ki.

Mielőtt végleg kidobásra ítéled, előtte nézd meg, mire hasznosíthatod!

  • Védjük a szobanövényeinket - A már használt teafilterekből készült főzet segít megelőzni, hogy gombás fertőzések támadják meg a cserepes virágokat. Ráadásul a teafilter és a kávézacc is tartalmaz olyan anyagokat, melyek segítik a növények fejlődését. A kávézacc kiváló trágyaként szolgál savas talajt kedvelő növények számára. A tea pedig a nem túl savas talajt igénylő növények számára nyújt segítséget. Virágok öntözése előtt öntsd egy elhasznált filter tartalmát az öntözőbe, így táplálni fogja a növényeket, anélkül, hogy savassá tennék a földjüket.
  • Semlegesítsük a kellemetlen szagokat! - Tegyünk szárított tealevelet az olyan kellemetlen aromájú helyekre, mint a macskaalom vagy a szemetes vödör alja. Az orrfacsaró szag egy részét magába szívja majd.
  • Zsírtalanítsuk az edényeket - A legmakacsabb konyhai edényeidet áztasd meleg vízbe, és tegyél közéjük egy-két használt filtert! A tea segít feloldani a odaragadt ételmaradékot és a zsírfoltokat is.
  • Adjuk a fürdővízhez - A teában található antioxidánsok jót tesznek a bőrnek, miközben illatukkal aromaterápiás élményt nyújtanak.
  • Nyugtassuk vele fáradt szemünket - Akárcsak az uborkaszeletek, a teafilter is csillapítólag hat látószerveinkre és a szem alatti-fölötti bőrre: a benne található csersavak csökkentik a szem alatti táskákat és karikákat.
  • Használjuk szappan helyett/mellett - Az olyan erős illatokat, mint amit például a fokhagyma vagy a hal hagy maga után bőrünkön, tökéletesen semlegesítik a tealevelek.
  • Macskák ellen - Tegyünk egy pár teatasakot a veteményes és virágos kertbe vagy télen a szobanövényeink földrjére, így megakadályozhatjuk, hogy a macskák oda ürítsenek.
  • Elősegíti a csíráztatást - Akár bent, akár kint akarunk csíráztatni, fogjunk egy használt teatasakot, szúrjuk ki, és tegyük bele a magot. Gondoskodjunk róla, hogy mindig pótoljuk a nedvességtartalmát.
  • Komposzthoz - Dobjuk a használt teafiltert a komposztba, ez majd felgyorsítja a bomlási folyamatokat.
  • Elősegíti a rózsák virágzását - Tegyük a rózsatőre a használt filtereket, hiszen értékes tápanyag tartalmának köszönhetően elősegítik a virágzást
  • Illatosítóként is használhatjuk - A használt tasakokat szárítsuk ki a levegőn, majd egy fél pár zoknit töltsünk fel a tartalmukkal. Adjunk hozzá kedvenc illóolajunkból pár cseppet, csomózzuk meg a szárát, majd tegyük a fiókoba, vagy akaszuk ki a szekrénybe. A szárított tealevél remekül felszívja az olajat, így sokáig illatos marad.
  • Pedikűr - A teafilterek tartalmának antibakteriális hatása segít a kíméletes tisztításban, ezzel egy időben eltávolítja a lábujjak kellemetlen szagát is. A használt filterek frissítik a bőrt, valamint a teaszemcsék tökéletesen előkészítik a lábat a pedikűr-kezelésre. Áztassunk 10 percig forró vízbe egy-két teafiltert pedikűr előtt, majd fürdessük meg benne a lábunkat. Ez megnyugtatja és bársonyossá teszi, ugyanakkor kiválóan szagtalanítja is. A zöld teában fellelhető antioxidánsok kiváltképp jótékony hatásúak a bőrre.
  • Bútorok fényesítése - A kétszer kifőzött teában megtalálható az úgynevezett tanin, ami extra fényességet ad a bútoroknak, fadekorációknak és a parkettának egyaránt. Bútorok tisztításához tegyünk 7-8 használt teafiltert négy liter forró vízhez, majd töröljük át a bútorokat a teával átitatott ronggyal.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

teafilter

tea

hulladék

szemét

hulladék szelektálása