Elképesztő kincsre akadt a szőlősgazda: eltitkolta a hatóságok elől, nagyot bukott rajta

MTI   
  Megosztom
Elképesztő kincsre akadt a szőlősgazda: eltitkolta a hatóságok elől, nagyot bukott rajta

Kétszázhuszonöt éve, 1799. július 3-án a bánáti Nagyszentmiklós (ma Sannicolau Mare, Románia) határában árokásás közben aranytárgyakra bukkant egy szerb szőlősgazda. Az MTVA Sajtóarchívumának anyagából kiderül, hogy a ma nagyszentmiklósi kincs néven ismert, a bécsi Szépművészeti Múzeumban látható egyik legismertebb kora középkori leletről két évszázad alatt könyvtárakat írtak, de még mindig nem tisztázódott megnyugtatóan: ki, hol, mikor készítette, ki volt a gazdája és mikor, miért rejtette el?

A korsókat, tálakat, poharakat először egy görög gyapjúkereskedő vásárolta meg potom áron, aki Pesten kívánt szerzeményén túladni. Mivel az aranyra igényt tartott az a földesúr is, akinek birtokán megtalálták, az ügy a pesti városbíró, Boráros János elé került, aki összegyűjtötte a tárgyakat, de a lelet valamennyi darabját már nem sikerült megmentenie. (A Petőfi híd pesti hídfőjénél, a Boráros téren álló emlékoszlop tetején látható Varga Imre Bikafejes ivócsanak című alkotása, a kincs egyik darabjának kőből faragott, nagyított mása.)

Felesége többször is Bécsbe utazott, hogy a pénzt kikönyörögje, ekkor tett vallomásaiból derült ki, hogy a kisebb tárgyakat - fülbevalók, edénytöredékek - beolvasztották, erre utal, hogy a leltárban szerepel egy aranyrúd is, illetve saját ékszereket készítettek belőle, néhány tárgyat elrejtettek, ezek soha nem kerültek elő. A leletegyüttes tartalmazott egy elkallódott keresztet is, amely ma könnyebbé tehetné a kincs eredetének meghatározását.

Ahogy az a magyar kincsekkel abban az időben általában megtörtént, ez is Bécsben kötött ki: I. Ferenc utasítására a császári és királyi Régiségtárba került, ma a bécsi Szépművészeti Múzeumban (Kunsthistorisches Museum) őrzik. A lelet 23 darabból áll, összsúlya csaknem tíz kiló, akad köztük korsó, füles edény, tálka, pohár, kehely. A tárgyak többféle műhelyből származnak, és többféle felirat díszíti őket - görög, görög betűs török, török rovásírás, megfejtetlen írás, sőt még értelem nélküli rajz is.

A kutatók először a feliratokból próbálták megoldani a rejtélyt, később történeti szempontokat is figyelembe vettek, majd a régészeti-művészettörténeti megközelítés kapott hangsúlyt. Abban megegyezés látszik kialakulni, hogy a kincs keletkezése a 8-10. század közé tehető és hogy nem sírleletről, hanem hosszabb idő alatt összeállt, összeállított kincsről van szó.

Az első feltevés szerint a kincs a 9. században a területet birtokló dunai bolgárokhoz köthető. Ezen elmélet kidolgozói ugyan nagyszerű tudósok voltak, de teljesen járatlanok a Kárpát-medence történetében és régészetében, ráadásul hasonló lelet sem a középkori Bulgária, sem az Alföld területéről nem került elő.

A harmadik elmélet a 8. századi avar eredet mellett érvel. Erre utal az edénytípusok analógiája, ornamentikája, s hogy a lelet az avarok szállásterületén került elő, valamint nekik volt elkészítéséhez szakértelmük és aranyuk (amit Bizánctól kaptak adó fejében). A feltételezés szerint a tárgyakat hosszú idő alatt állították össze, majd a frank és bolgár támadások elől rejtették el, de tulajdonosa már nem tudta ismét birtokba venni őket. Legújabban radiokarbon izotópos vizsgálat igazolta, hogy a lelőhelyen az újkori talaj alatti szint a 8. századból származik, ami újabb érv a későavar kori eredet mellett.

A számos bizonytalansággal övezett aranykincslelet tárgyait Magyarországon először 1884-ben állították ki a budapesti Magyar Ötvösmű Kiállítás alkalmából, majd a Magyar Nemzeti Múzeum alapításának 200. évfordulóján, 2002-ben volt ismét látható Budapesten. 2016-ban a szegedi Móra Ferenc Múzeumban nyílt kiállítás, amelyen a leletegyüttes 20. század elején készült galvanoplasztikai másolatát mutatták be a nagyközönség számára.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

kincs

kert

otthon

szőlősgazda

jutalom

történelem