Erről sok hobbikertész megfeledkezik novemberben: az egész kertjük bánhatja
Ebben a hónapban nagyon örülhetünk, ha van néhány örökzöld a kertünkben, mivel így nem szomorkodhatunk a csupasz fák és bokrok láttán. A tévhitekkel ellentétben a november egy nagyon mozgalmas hónap a kerti munkákat illetően. Érdemes is tevékenykedni az udvaron, hiszen, ha most körültekintően végezzük el a feladatainkat, tavasszal learathatjuk munkánk gyümölcsét.
Első körben egy csésze forró tea mellett írjuk össze, hogy milyen növényeink vannak a kertben, amik gondoskodásra szorulnak és listázzuk a teendőinket. Nem is gondolnánk, ez az egyszerű lépés mennyit segíthet nekünk, hiszen így nem csak azt tudjuk beosztani, hogy miket kell csinálnunk a kertben, de könnyebb is lesz megtervezni, hogy mikor és mennyi időt tudnunk rá szánni. Egy próbát mindenképpen megér!
Ahogy romlik az idő, a kertnek szüksége lesz a segítségedre
Íme néhány általános tanács:
- Ahogy az időjárás egyre hidegebbre és komorabbra fordul, úgy igyekeznünk kell a kertünket is a lehető legjobban felkészíteni a télre. Ha vannak cserépben nevelt növényeink, amik átvészelik a telet, érdemes a kaspók alá tenni néhány téglát. A felesleges víz így nem áll meg a növény alatt, hanem elszivárog a tégla repedésein keresztül. Ez védheti meg növényünket a teljes átnedvesedéstől.
- Becsalogathatjuk a madarakat is a kertünkbe. Korábbi cikkünkben már írtunk arról, hogyan lehet felelősségteljesen ellátni a madarakat. Valamint arról is beszélgettünk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakemberével, milyen jótékony hatása lehet a kertünk számára, ha közel tartjuk magunkhoz a hazai madarakat.
- Érdemes folytatni a levelek gyűjtését. Azokon a területeken, ahol már összeszedtük az avart és az ágakat, érdemes még egyszer átgereblyézni, hogy frissüljön a föld. Fontos, hogy ne égessük a növényi hulladékot, mindig tartsuk szem előtt az aktuális tűzgyújtási tilalmakat és szabályokat.
- A komposztálást egész évben végezhetjük. Ha rengeteg falevél és ág gyűlt össze az elmúlt hetek során, érdemes egyel több komposztáló ládát építeni. Abban az esetbe, ha tanácstalan vagy, miként vágj bele, vagy, hogyan is kell jól csinálni a komposztálást, olvasd el korábbi cikkeinket a témában ide kattintva.
Fókuszban a virágoskert
Talán itt akad a legtöbb tennivaló november hónapban. Elsőként a rózsákat vedd célpontba. Távolíts el minden lehullott levelet, nem csak a rozsdával vagy egyéb betegséggel fertőzötteket. Ezzel tudod csökkenteni a kockázatát annak, hogy a következő évben is fertőzöttek legyenek a rózsáid.
Elérkezett az idő, hogy felszámoljuk azokat a virágos növényeket, melyek nem bírják a téli fagyokat. Ilyen virág péládul a dália, kánna, gladiólusz, gumós begónia. A felszedett növények gumóit jó levegőző ládába gyűjtsük be és így tároljuk a tél folyamán.
Gyepápolás ősszel
Ősszel ismét el kell végezni az összes hagyományos gyepápolási munkát: gyom eltávolítása, trágyázás, szellőztetés és öntözés, ha nincs eső.
- Ősszel a barna foltok és a gombás betegségek megelőzése érdekében távolítsuk el a lehullott faleveleket és gyümölcsöket a gyepről. Az őszi hónapokban különben gyakran hópenész jelenik meg a fűben. A gombás betegséget a pázsiton megjelenő barna foltokról és a fűszálakon ülő finom fehér porról ismerheti fel. A magas páratartalom és a hűvös időjárás ugyanis optimális feltételeket biztosít az ezt okozó gombáknak.
- Amíg nő a fű, érdemes rendszeresen nyírni. Erre egészen novemberig szükség lehet. 9 °C-os talajhőmérséklet alatt már nem nő a fű, ezért az utolsó nyíráskor nem szabad túl rövidre vágni. Ellenkező esetben a fagy könnyen behatolhat a talajba és károsíthatja a gyökereket.
- Ősszel a normál igénybevételnek kitett pázsit vágásmagassága 4 – 6 cm. Gereblyézzük össze a fűnyesedéket, mivel alacsony hőmérsékleten már nem rohad el a levágott fű.
- A faleveleket söpörjük össze, ezzel helyet biztosítva a sünöknek a téli álomhoz. Ezenkívül a bokrok aljába szórva mulcsként is felhasználhatja a lehullott lombot. A lehullott gyümölcsöket a komposztba dobhatjuk. A gyep védelme érdekében a tél beállta előtt legalább heti egyszer szedjük fel a földről a lehullott faleveleket és gyümölcsöket.
- A mély gyökerű gyomokat egy gyomkiszúróval vagy egy régi hosszú konyhakéssel távolítsuk el az utolsó fűnyírás után.
Fák és cserjék hónapja
Itt az ideje, hogy megmetsszük a lombhullató fákat és cserjéket - valamint a gyümölcsfákat és bokrokat is. Fontos, hogy figyeljünk arra, hogy legyen elég mulcs a megmetszett fák és cserjék alatt. Ha friss csemetéket akarunk ültetni, akkor még nem késtünk el. Arra viszont ügyelni kell, hogy az elültetett fa- vagy cserjecsemetéket karózzuk ki és szórjunk mulcsot közvetlenül a tövek köré.
A veteményesben is nagy a sürgés-forgás
- Itt az ideje felásni a veteményeskertet, ha már betakarítottunk mindent belőle.
- Ahol viszont tavaszi szüretelésre vetettünk, ott érdemes fóliaalagúttal vagy fenyőgallytakarással védeni az ágyásokat.
- A cserépbe ültetett futó szamócát vigyük szélvédett, mérsékelten meleg helyre, ahol azért még éri fény. Télen nagyon ritka locsolást kíván, de trágyázást nem igényel.
- Ha most vetünk petrezselymet, tavasszal rohamosan növekedésnek indul és bőséges termésre számíthatunk.
- Novemberben vethetünk még vöröshagymát és zöldborsót, téli salátát, spenótot esetleg répát, de még fokhagymát is.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)