Ettől rettegnek a kisgyerekes gazdik: veszélyes lehet a kutyatartás?
Négylábú kedvenceink legtöbbször már családtagnak számítanak, viszont a foltos padló és a szőrös kárpitok sok bosszúságot okozhatnak. Vajon tényleg veszélyes lehet egészségünkre vagy gyerekeink egészségére a kutyatartással járó piszok? Hogyan tudunk egyszerűen rendet tartani egy olyan lakásban, ahol kisállatunkkal osztozunk a szobákon? A HelloVidék utánajárt, hogy valóban okozhat-e egészségügyi problémát a közös élet valamint, hogy mit tehetünk a káosz elkerüléséért öt egyszerű lépésben.
Magyarországon egy kutatás szerint körülbelül 3 millió kutya él gazdánál, vagyis a lakosság 36 százaléka tart legalább egy kutyát. Továbbra is népszerűbb a kisállatok tartása a kertes ház tulajdonosok körében, de egyre többen választanak benti és kinti-benti ebeket is.
Négylábú kedvenceink legtöbbször már családtagnak számítanak az otthonokban, ám a rendetlenség, amit maguk után hagynak gyakran sok bosszúságot okozhatnak és igazi kihívássá válhat a lakás tisztaságának megtartása.
A foltos padlóburkolatok, apró balesetek, szőrös kárpitok, mancsnyomok nem csak komfortérzetünket rontják, de akár egészségügyi problémákat okozhatnak, ám a tévhitek ellenére a drámai helyzetek egy kis odafigyeléssel könnyedén elkerülhetőek.
Kisbaba mellett veszélyes a kutya?
Fontos figyelnünk tehát a lakás tisztántartására, ám az egyik legnagyobb tévhit, hogy a kisgyerekek mellé nem való a lakásba kutya, mivel betegségeket és fertőzéseket hordozhat. A közhiedelemmel ellentétben azonban fogalmazhatunk úgy is, hogy jóval kisebb veszélyt jelent egy gyerekre nézve egy állatorvost rendszeresen látogató családi kedvenc, aki megfelelő gyakorisággal kapja meg oltásait, féreghajtó kezeléseit és az alapvető higiéniai törődést, mint például egy közösségi helyen, idegen környezetből összeszedett betegség.
Ha felelős gazdiként figyelünk arra, hogy kisállatunk mindig egészséges és ápolt legyen, egyálalán nem jelenthet veszélyt a kutyatartás.
Egy dolog változik talán ebben az esetben: a takarítás gyakorisága. Ahhoz, hogy könnyedén elkerüljük a drámai helyzeteket és ne kelljen naponta több órát porszívózással töltenünk, néhány egyszerű trükköt érdemes betartanunk. A HelloVidék a Good Housekeeping listája alapján összegyűjtötte, hogyan kerülhetjük el egyszerűen a káoszt otthonunkban, hogy gondtalanul élvezhessük a kedvenceinkkel töltött időt.
1. Tiszta padló: tiszta alap
Gyakran előfordul, hogy a padlót kis mancsnyomok lepik el egy-egy séta után. Ha mégsem szeretnénk minden alkalommal felmosni, akkor egy okos előkészülettel könnyedén megkímélhetjük magunkat a plussz munkától. Érdemes gondoskodnunk róla, hogy kutyusunk lába mindig száraz és tiszta legyen, ha belép a lakásba, ezért készítsünk egy száraz törölközőt, esős időben pedig egy kis samponos vizet is az ajtóba és töröljük át kutyusunk lábát.
Felmosásnál a kisgyerekek és a kutyusok szempontjából is jobb, ha kerüljük az erős vegyszereket, ám ez nem tűnik könnyűnek, ha a tisztítás mellett fertőtleníteni is szeretnénk a padlót. Szerencsére azonban vannak természetes módszerek, amikkel tisztíthatunk és fertőtleníthetünk egyszerre, vegyi anyagok nélkül. Az ecet természetes fertőtlenítő, amit egy kis felmosóvízbe keverve hasonló hatást érhetünk el, mint a vegyszeres felmosókkal, de ettől egészen biztosan nem kap senki mérgezést. Kellemesebb szag eléréséhez nyugodtan csepegtethetunk illóolajat a vízbe.
2. Nincs több kósza szőr
A különösen forró pontok közé tartoznak a kárpitozott bútorok, például a kanapék és a fotelok, valamint a drapériák. A szétszóródott szőrszálak eltávolítása egyáltalán nem könnyű feladat eleinte, így jó lehet néhány trükköt bevetni. Ebben az esetben is jelentős lehet a megelőzés, hiszen ha kevésbé hullik kedvencünk szőre, akkor kisebb eséllyel lepi el otthonunkat a bunda. Sokat segíthet a rendszeres fésülés, valamint az ásványi anyag, vitamin pótlás: keverjünk a tápba egy kis Omega 3 és 6 zsírsavat tartalmazó halolajat.
Porszívózás előtt használhatunk antisztatikus spray-t vagy ragasztós szösztelenítő hengert, amik jelentősen csökkenthetik a porszívózásra szánt időt. A padló gyors felsöpréséhez válasszunk inkább műanyag sörtéjű seprűt, ami az elektrosztatikusság miatt magukhoz vonzzák a szőrszálakat és könnyedén lemosható használat után.
3. Az ablakok és az ajtók
Az egyik legkedvesebb szokásuk a kisállatoknak, amikor az ajtóban, ablakban ülve várják gazdájukat. Azonban a orr és mancs lenyomatokat az üvegről csíkmentesen eltávolítani szintén nem túl könnyű. Drága vegyszeres ablaktisztító folyadékok helyett egyszerű papírtörlőt is használhatunk alkoholos oldatba mártva, ami gyorsan megszárad és csíkokat sem hagy.
4. Szagok eltávolítása
Sokszor talán mi már nem is vesszük észre, de könnyen beivódhat lakásunkba az úgynevezett kutyaszag. Egy korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy hogyan szabadulhatunk meg legkönnyebben a kellemetlen szagoktól.
5. Fontos lehet az etetési területek tisztítása
Kedvenceink etető és víztartó edényeinek környéke étkezés után gyakran finoman fogalmazva is rendetlenné válhat. Könnyebb dolgunk lehet, ha egy alátétet, tálcát helyezünk a tálak alá, amelyről a cseppek és a szélhámos morzsák egyszerűen letakaríthatóak.
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)