Ezeket mindenképp látnod kell: ez a 10 legjobb dolog Veszprém megyében
Hazánk rendkívül gazdag természeti értékekben és épített örökségekben, és sokan nem is tudják, hogy a híres nevezetességek mellett milyen titkos, de remek helyek vannak az országban. Ha izgalmas tájakat, szuper kirándulási lehetőségeket és rejtett természeti kincseket keresel, akkor Veszprém megye bebarangolása minden igényedet kielégíti. A HelloVidék összegyűjtött 10 kihagyhatatlan helyet, amit mindenképp látnod kell, ha ide utazol!
1. Bazaltorgonák és Hegyestű
A Balaton-felvidéken található Szent György-hegy oszlopos elválású bazalttornyokkal van szegélyezve, ahol 30-40 méter magasba emelkedve, orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett a bazaltoszlopok. A Szent György-hegyen kívül van még egy másik különleges látnivaló, ami Monoszló közelében fekszik, a Hegyestű. A Hegyestűhöz nemcsak a látványos bazaltoszlopok, hanem a Káli-medencére és a Tapolcai-medence tanúhegyeire nyíló panoráma miatt is érdemes ellátogatni.
2. Kilátók
Egyedülálló természeti adottságainak köszönhetően Veszprém megye rendkívül változatos. Itt találkoznak a hegyvonulatok és a magyar tenger, ami csodálatos panorámát ad. Bárhova indulsz, a megye különböző szegleteiben találhatsz szuper kilátókat, azonban a legszebb kilátást a Tihanyi-apátságról tudod megcsodálni. Érdemes még ellátogatni a veszprémi Gulya-domra és Benedek hegyre, az eplényi Ámos-hegyi kilátóhoz, a kis-bükki Fekete István kilátóhoz, az alsóörsi Csere-hegyi kilátóhoz és a Balatonfűzfői kilátóhoz, ahonnan tiszta időben még a Kőrös-hegyi völgyhíd is látszik. Az elmúlt években számos olyan trendi badacsonyi borászat nyitotta meg a kapuit, melynek a teraszáról lassan már több Instagram poszt készül, mint a leghíresebb nevezetességekről, ezért mindenképp érdemes belevenni őket a listánkba.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
3. Tapolcai-tavasbarlang
Természetesen nem maradhat le a listáról a Tapolcai-tavasbarlang sem, mely nemcsak Magyarországon, hanem Európában is egyedülálló. A város alatt egy több kilométer hosszú barlangrendszer rejtőzik, melynek egy része már több mint 100 éve látogatható. Az első csónakos felfedezést már 1938-ban lehetővé tették. A barlangban télen-nyáron kellemes 18 Celsius fok van, fiataloknak, idősebbeknek és családoknak is életreszóló élmény. A látogatható, 270 méter hosszú szakasz egy része szárazon, másik része vízen közelíthető meg. Itt magunknak kell eveznünk, ami sokszor nem is olyan egyszerű a több helyen nagyon leszűkülő járatokban, sokszor csak kézzel tudjuk magunkat előre lökni. Az utóbbi években elvégzett nagyarányú felújítások, korszerűsítések még vonzóbbá teszik a tavasbarlang látogatását: új fogadóépületet, kiállítást és 3D-s mozitermet kapott a tavasbarlang.
Látogass el Tapolca városába is: nézd meg a csodálatos műemlék-épületeket, a múzeumokat, szobrokat, parkokat, valamint a Malom-tavat!
4. Somló
A Somló a Marcal-medence keleti szélén található 431 méter magas vulkáni tanúhegy. Nevét onnan kapta, hogy egykor szinte teljes egészében som fedte. A hegyre felmászva csodálatos panoráma nyílik a szemünk elé, de a kilátáson kívül a Somlói vár, a Szent Margit-kápolna, a Szent Márton-kápolna, a Szent Ilona-kápolna, a Szent István-emlékmű és a Kinizsi-szikla miatt is érdemes idelátogatni. Itt terül el a Somlói borvidék, amely Magyarország legkisebb borvidéke. Jelenleg 600 hektár telepített szőlő terem. A somlói bor hírneve egykor a tokajiéval vetekedett, elsősorban annak köszönhetően, hogy a tüzes, savakban gazdag és testes somlói borok jól tűrték a szállítást. A somlói bor kizárólag fehér szőlőből készül. A borvidéken legelterjedtebb fajták az olaszrizling, juhfark, furmint, hárslevelű és tramini.
5. Badacsonyi borvidék
Ha már a boroknál tartunk, akkor nem mehetünk el a Badacsonyi borvidék mellett sem, ami a Dunántúl közepén, a Balaton északi partjának nyugati részén, a Badacsony környékén található, amely a Balaton-felvidék földrajzi tájegység legnagyobb bazaltsapkás deflációs tanúhegye. Már a római korban is termesztettek szőlőt. A Balaton közelsége miatt a déli lejtők a vízfelületről visszaverődő napfényt is élvezhetik, így nagyon kedvező mikroklíma alakult ki, mely természetes csemegebor készítésére ad lehetőséget. A legnagyobb mennyiségben olaszrizling terem, de nagyobb termőterületen található meg a franciaországi eredetű szőlőfajta, a szürkebarát is. A borvidék híres fajtái közé tartozik még a tramini, a muscat ottonel, a rajnai rizling és a chardonnay is.
6. Zirci Arborétum
A zirci arborétumot a Cuha-patak szeli át, a bejáratnál egy kis tavat táplálva. Az itt úszkáló vadkacsákon kívül még sokféle madár röptét és hangját figyelhetjük meg az ösvényeken sétálva. Védett a növénykert kétéltű és denevérfaunája is, a mókusokon kívül időnként őzek is megjelennek. A 400 m-rel a tengerszint felett fekvő területen létesített arborétumban közel hatszáz fa- és cserjefaj szín- és formagazdagságát élvezheti az idelátogató, köztük az 1780-as telepítés idős faegyedeit. Tavasszal különösen szép a patak két oldalán látható, ex-situ védett lágyszárú fajokból álló virágszőnyeg. Számos egyedi, különleges növényfajt rejt az arborétum, melyek bemutatását lehetővé teszi hazánk legmagasabban fekvő gyűjteményes kertjének sajátos klímája. A Badacsonytomajon található Folly Arborétumról korábban itt írtunk.
7. Római fürdő
Bakonynána és Jásd között található a Római fürdő, ahova egy igazán vadregényes túraútvonal vezet. A természet lágy ölén barangolva felfedezheted a sziklafalak által övezett Gaja patakot, mely csodálatos vízesésekkel rendelkezik. Az országos kéktúra nyomvonalán haladva lehet eljutni a patakhoz, a legnagyobb vízeséstől jobbra, a patak déli partján vezető meredek, csúszós ösvényen pedig a Savanyó Jóska-barlang bejáratát érhetjük el.
8. Szentbékkállai kőtenger
Tudtad, hogy a magyar Stonehenge is Veszprém megyében található? A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területéhez tartozó Káli-medencének kiemelkedő természeti értékei a Szentbékkállai-kőtenger kövei. A sziklák a Pannon-tengerből emelkedtek ki a Káli-medencében fekvő Szentbékkálla falu szomszédságában. Létrejötte a hajdani vulkanikus utóműködésnek köszönhető, amelynek hatására a feltörő hévizes források a Pannon-tenger lerakódott fehér homokját cementálták, így jött létre a ma is látható kemény, szilícium-dioxid kőzetanyag. A folyamatos erózió során, elsősorban a pleisztocén kor időjárásának hatására változatos kőformák jöttek létre, amelyek a mai turistalátványosság alapját képezik.
9. Sümegi vár
Veszprém megye várakban is bővelkedik: a Somlói várról már esett szó, de nem állunk meg ennél az egynél. A Sümegi vár az ország egyik legszebb, viszonylag épen megmaradt középkori erődje, amely a környezetéből magasan kiemelkedő kopár hegytetőre épült. A vár területileg három nagyobb egységből, a külső-, a belső és fellegvárból áll. Építése több korszakra osztható. Az 1260-as években épült meg a vár legrégebbi része, a fellegvár Öregtornyának alsó szintje, melyen egy fából készült emeleti toronyrész állhatott. A várban hétről-hétre izgalmas programok várnak, valamint a Nagy Lovagteremben egy olyan középkori éttermet alakítottak ki, ahol nagy fatálcákon hordják a finomabbnál finomabb korhű ételeket, melyeket evőeszközök nélkül, kézzel-lábbal lehet elfogyasztani kellemes középkori zenék társaságában.
10. Tési szélmalmok
A Dunántúl egyik legbájosabb látványosságai közé tartoznak a tési szélmalmok, melyek igazi ritkaságnak számítanak. A szeles Tési-fennsík rendkívül alkalmas volt szélmalmok működtetésére. Egykor négy szélmalom is dolgozott e széljárta vidéken, mára kettő maradt: az 1840-ben épült Helt-féle, és az 1924-ben épült Ozi-féle, amelyek közül a Helt-malom jelenleg is működőképes. A malmokban annak idején többféle gabonát is őröltek, kedvező szélviszonyok mellett akár napi 4 mázsát is. Mára már mindkét malom népi műemlék.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)