Sok volt a feketemunka az elmúlt évben: a magyarok 4 százaléka dolgozott így

HelloVidék 2020. március 3. 09:05
A legtöbb feketén nyújtott szolgáltatás között az első helyen a ház körüli javítási és felújítási munkák állnak, de a listán szerepel az élelmiszer-vásárlás is. Az európaiak 33 százaléka, a magyarok 38 százaléka ismer olyan embert, aki feketén dolgozik. Az Európai Bizottság egy felmérésben vizsgálta a feketemunka jelenséget és az ehhez tartozó legjellemzőbb szolgáltatásokat - írja a hvg.hu.

A lap információi szerint az Európai Bizottság feketemunka jelenségéről végzett felmérésében a megkérdezettek egytizede nyilatkozott úgy, hogy fizetett az elmúlt évben számla nélkül szolgáltatásért. Magyarországon ez az arány 15 százalék volt. A feketemunka legjellemzőbb esetei közé tartozik, amikor egy kereskedő vagy szolgáltató nem állít ki számlát az elvégzett munkáról. Az európaiak 33 százaléka, a magyarok 38 százaléka ismer olyan embert, aki feketén dolgozik, miközben uniós szinten 3 százalék, Magyarországon pedig 4 százalék azok aránya, akik be nem jelentett fizetett tevékenységet végeztek az elmúlt 12 hónapban.

A felmérésből kiderült, hogy a legtöbb feketén nyújtott szolgáltatás között az első helyen a ház körüli javítási és felújítási munkák állnak: az egész uniót tekintve a válaszolók 30 százaléka, hazánkban pedig 33 százalék nyilatkozott így. A lista második helyén uniós szinten 27 százalékkal, az országban pedig 48 százalékkal a fodrászati és szépségápolási kezelések állnak. A válaszok alapján harmadik helyre sorolható az autók, mobiltelefonok és egyéb tárgyak javítása, de a felmérés arról is beszámol, hogy voltak, akik az élelmiszer-vásárlás során sem kaptak számlát a termékért.

Az Európai Bizottság kampányt indított a feketemunka és a feketefoglalkoztatás felszámolásáért. A cél, felhívni a munkavállalók, a vállalkozások és a szakpolitikai döntéshozók figyelmét arra, hogy a be nem jelentett foglalkoztatás megfosztja a munkavállalókat attól, hogy szociális védelemben rézesüljenek és a cégek közti versenyt is torzítja, valamint óriási veszteséget okoz az államháztartásoknak.

Címlapkép: Getty Images