Miért nincs "valódi" marhahús a magyar piacon? Ki nem találod, hova kerül

Agrárszektor 2021. május 20. 09:00
A fiatal bika termelői ára idén áprilisban 752 forint/kilogramm hasított meleg súly volt, ami 4,6%-os csökkenést jelent 2020 azonos hónapjának átlagárához viszonyítva - derült ki az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszerének (AKI PÁIR) adatai szerint. A vágóüsző ára 6,5%-kal, a vágótehéné 8,5%-kal emelkedett a vizsgált időszakban.

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösség (EU27) 107 ezer tonna élő szarvasmarhát és marhahúst értékesített a nemzetközi piacon 2021. január-februárban, 5,4%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Ez az adat nem tartalmazza az Egyesült Királyságba irányuló kivitel mennyiségét. A legnagyobb piacok Izrael (7,5 ezer tonna) és Ghána (7,3 ezer tonna) voltak. A Ghánába szállított mennyiség csaknem 10%-kal, az Izraelbe kerülő 1%-kal csökkent – tudta meg az Agrárszektor a NAIK PÁIR kiadványából.

Az unió élőmarha- és marhahúsimportja 19%-kal 51,5 ezer tonnára emelkedett 2021. január-februárban a 2020 azonos időszakában beszállított mennyiséghez képest. Ez az adat sem tartalmazza az Egyesült Királyságból származó mennyiséget. A behozatal 87%-a Brazíliából, Argentínából és Uruguayból származott. Az Európai Unióban a fiatal bika „R3” kereskedelmi osztály vágóhídi belépési ára 3,74 euró/kilogramm hasított hideg súly volt 2021 márciusában, vagyis 4,8%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A tehén „O3” ára 5,4%-kal, az üsző „R3” ára 3,8%-kal emelkedett a vizsgált időszakban.

A KSH adatai alapján Magyarország élőmarha-exportja 51%-kal emelkedett 2021. január-februárban a 2020-as év hasonló időszakához képest. Januárban ez az indikátor még csak 34%-os növekedést mutatott az előző év hasonló időszakához képest. A növekedésről és annak valószínűsíthető okairól az Agrárszektor is beszámolt.

Az élőmarha-export során az ország főbb partnerei Ausztria, Spanyolország és Horvátország voltak. Magyarország élőmarha-importja 2%-kal nőtt az idei év első két hónapjában a tavalyi év azonos hónapjában beszállított mennyiséghez képest. Az élő szarvasmarha 43%-a Romániából és Hollandiából származott. A marhahúsexport mennyisége 16%-kal, értéke 17%-kal mérséklődött ugyanekkor. A marhahúsimport volumene 26%-kal, értéke 10%-kal csökkent.

A cikk folytatása az Agrárszektoron olvasható!

Címlapkép: Getty Images