Új képzés indul a vidéki egyetemen: fantasztikus kutatások fellegvára lehet ez a város

MTI 2020. július 2. 19:05
A cél, hogy a jövőben Kaposvár legyen a magyar villamosmérnök-alapképzés és a duális felsőoktatási képzés egyik fontos bázisa. Virtualizált robotikai kutató-fejlesztési központot hoznak létre.

Villamosmérnök-képzést indít az Óbudai Egyetem szeptemberben a Kaposvári Egyetemen, az erről szóló szándéknyilatkozatot csütörtökön írták alá a fővárosi felsőoktatási intézmény, a kaposvári önkormányzat, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Robert Bosch Kft. képviselői Kaposváron. A nyilatkozat szerint a felek elkötelezettek amellett, hogy

Schanda Tamás, az ITM parlamenti államtitkára az aláírás előtt tartott tájékoztatón mérföldkőnek nevezte a szak indítását a magyar műszaki felsőoktatás fejlesztésében. Az államtitkár utalt arra, hogy a megállapodás rögzíti a közös kutatási és fejlesztési irányokat a mesterséges intelligencia, a robotika, a precíziós gazdálkodás és az önvezető járművek területén. A képzés erősen kötődik az ipar szükségleteihez; a cél az, hogy a mérnökhallgatók a legkorszerűbb ismereteket sajátítsák el, és azonnal teljes értékűen kapcsolódjanak be a munkába. A kaposvári felsőoktatás erősödő pályán van - jegyezte meg.

Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora közölte:

Elmondta: virtualizált robotikai kutató-fejlesztési központot hoznak létre, amelynek segítségével távolról lehet virtuális környezetben irányítani robotokat. A központ közép-kelet-európai viszonylatban egyedi megoldás lesz - tette hozzá.

Szászi István, a Robert Bosch Kft. budapesti fejlesztési központjának vezetője arról beszélt, hogy a cég 14 felsőoktatási intézménnyel működik együtt Magyarországon, közülük négyben gyakorlatorientált, duális képzés zajlik. Azt mondta, Kaposvár a jövő évtized járműipari innovációs központjává válhat. Kitért arra, hogy a Bosch-csoportnak világszerte 60 országban 400 leányvállalata van, több mint 400 ezer munkavállalóval. Magyarországon 9 tagvállalat több mint 15 ezer embert foglalkoztat, és Budapesten van a Bosch második legnagyobb, európai fejlesztési központja. A Robert Bosch Kft. sajtóközleményében azt írta, hogy a Kaposváron induló műszaki képzés 2030-ig folyamatosan bővül, legalább három szakirányon alap- és mesterképzés is lesz, megteremtve ezzel a multidiszciplináris képzés alapjait.

Címlapkép: Getty Images