Kincsre bukkantak az ásatáson: drágakövet rejtett az Alattyán melletti szántóföld

HelloVidék 2024. január 9. 10:32

A különleges eszköz Alattyán közelében került elő. Nefrit tárgyak a térségben nem ismertek, de még a Kárpát-medencében is ritkák - írta meg a szoljon.hu.

Ahogy a portál írja, a Jász Múzeum a közösségi médiában is jelen van, ahol nem csak az éppen aktuális programokról tájékoztatják az érdeklődőket, hanem többek között a múzeumban őrzött értékes kincseket is bemutatják. Legutóbb egy értékes féldrágakőből, a jáde nefrit nevű változatából készül balta, vagy véső fotóját és rövid ismertetőjét osztották meg az intézmény Facebook-oldalán. Ahogy a posztban írják:

Jáde-kő balta Alattyán melletti szántóföldről.

Értékes féldrágakőből, a jáde nefrit nevű változatából készült ez a zöld színű balta, esetleg véső, melyet Kerékgyártó Gyula talált Alattyán község közelében egy, a Zagyva melletti őskori lelőhelyen. A lelet környezetében gyűjthető kerámiák alapján neolit település állt itt a Kr. e. 5400-4900 körüli években. A balta hossza 145 mm, a szélessége az élénél 28 mm. Hosszára merőlegesen több vájatot alakitottak ki véséssel a baltatesten, melyek a fanyélre való rögzitésnél a zsineg elcsúszását akadályozhatták meg. Nefrit tárgyak a vidékünkön nem ismertek, de még a Kárpát medencében is igen ritkák. Jádét legközelebb az Alpokban bányásztak, ez a darab az őskori távolsági kereskedelem folytán került Alattyánra. Szépsége és drágasága folytán bizonyosan nem használati tárgyként, vagy fegyverként funkcionált, inkább tulajdonosának magas presztízsét mutató jelvényként tekinthettek rá.

Címlapkép: Getty Images