Betett az állatvágásoknak a sertéspestis: csökkent a vágóállatok száma

Világgazdaság 2019. november 27. 09:35
A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet összefoglalója szerint egyedül a baromfivágások maradtak szinten az idei első három negyedévben, az egyéb vágóállatok száma csökkent az előző év hasonló időszakához képest. Az okok között szerepel az afrikai sertéspestis és az élőállat-export növekedése. A magyarországi vágóhidakon levágott szarvasmarhák száma mintegy 3, a sertéseké pedig majdnem 2 százalékkal volt kevesebb 2019 első három negyedévében, mint egy évvel korábban, a baromfifélék vágása gyakorlatilag szinten maradt - írja a Világgazdaság.

Ahogy a portál írja, idén, szeptember végééig szarvasmarhából 82,3 ezret vágtak le. A levágott állatok élő-, illetve hasított súlya 0,9, illetve 1,1 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Szakértők úgy gondolják közrejátszanak a külkereskedelmi trendek a vágásszám változásában.

Az első nyolc hónapban hazánk a 33,8 ezer tonna export mellett 6,7 ezer tonna élő szarvasmarhát importált a KSH legfrissebb adatai szerint. Az export mennyisége 16 százalékkal nőtt, az importé 31 százalékkal csökkent a tavaly mértekhez képest. Az élőmarha-kivitel Ausztriába, Törökországba és Koszovóba történt, míg az import Romániából, Németországból és Csehországból érkezett.

Az agrárkamara úgy véli emelkedett a tehenek száma, és valamennyivel a tenyészállatok értékesítése is. A keleti piacokra értékesítettük a legtöbb tenyészállatot, főleg vemhes vagy fiatal üszőt. De a szakemberek szerint a tenyészbikapiac is közel 10 százalékkal bővült.

A legfrisebb adatok szerit nagyon kis mértékben, de Magyarországon nőtt a marhahúsfogyasztás, bár egészen alacsony szintről indult. Amit tudhatunk még az az, hogy az egy főre jutó hazai éves marha- és a borjúhúsfogyasztás 2-2,5 kilogramm, ez az egyharmada az uniós átlagnak.