Nyugdíjemelésre lenne szükség már szeptemberben: mutatjuk, miért

Portfolio   
  Megosztom
Nyugdíjemelésre lenne szükség már szeptemberben: mutatjuk, miért

A nyugdíjemelési korrekció békeidőszakra tervezett eljárása nem megfelelő a jelenlegi veszélyhelyzetben - ezért a nyugdíjak vásárlóértéke a megnyugtatónak szánt kormányzati kommunikáció dacára hónapról-hónapra romlik.

Júliusban a rendkívüli évközi nyugdíjemelés miatt 3,9 százalékkal emelt összegű nyugdíjban részesültek a jogosultak, az ezt megelőző 6 hónapra és a 13. havi nyugdíjra járó 3,9 százalékos emelést pedig egyben kifizették a részükre. Az átlagnyugdíj az emelés nyomán 167 ezer forintra nőtt, vagyis havi szinten 6 ezer forint, éves szinten 13 hónap x 6 ezer = 78 ezer forint plusz juttatást jelentett. Ez az összeg azonban édeskevés az elszabadult pénzromlás hatásainak kivédésére, noha az év során e 3,9-os emelés nyomán összesen 172 milliárd forint többletjövedelemhez jutnak a jogosultak (a kétmillió nyugdíjas mellett további félmillió egyéb ellátásban részesülő személy).

A nyugdíjak 2022-ben eddig összesen 8,9%-kal emelkedtek, miközben az infláció júniusban már 11,7%-os, júliusban 13,7%-os volt, és az emelkedés sajnos töretlen. Az elemzők most, augusztus elején év végére 16,5%-ra várják az éves inflációt. (Ami persze ennél akár jelentősen magasabb is lehet, hiszen az inflációs várakozások szinte duplázódnak minden hónapban. Januárban még csak 3,4%-ra, májusban 8,9%-ra várták az éves infláció mértékét...)

A júliusi emelés ellenére a júliusi infláció tükrében 13,7 - 8,9 = 4,8 %-os mértékben már megint a nyugdíjasok finanszírozzák az államot, és ez novemberig - a következő emelés időpontjáig - csak rosszabbodni fog.

Indokolt lenne egy szeptemberi rendkívüli emelés is, hogy a nyugdíjasok átvészeljék a száguldó infláció várhatóan legnehezebb őszi időszakát.

Júliusban a KSH gyorstájékoztatója szerint a nyugdíjas fogyasztóiár-index a júniusi 111,8%-ról 113,8%-ra nőtt, vagyis egy gyors utólagos korrekció - még a novemberi, törvényben előírt emelési kiigazítás előtt - abszolút indokolt lenne. Ennek mértéke a nyugdíjas infláció és az eddigi nyugdíjemelés különbözete, azaz 13,8 - 8,9 = 4,9% lehetne. Ez az emelés hozzávetőlegesen 200 milliárdos többletkiadást jelentene a nyugdíjkasszában (és további 30-40 milliárdos plusz kiadási tételt az egyéb juttatásokat biztosító alrendszerekben), amire a fedezetet bőségesen megteremtheti az állam áfa-bevételének a megugró árak miatti elképesztő ütemű növekedése. (Júliusban a költségvetési egyenleg 255,7 milliárd forintos többletet mutatott, amire az utóbbi években soha nem volt még példa.) Ha ez a korrekció nem történik meg, akkor minden állítás ellenére az állam visszatartaná a nyugdíjasoknak járó pénzt egészen novemberig, amikor az emelési korrekcióra már a nyugdíjtörvény kötelezi.

A fogyasztói áremelkedést nem csak az orosz-ukrán háború elfajuló gazdasági hatásai, az energiahordozók árának drámai emelkedése, a fenyegető európai és világgazdasági válság, hanem súlyos hazai kényszerek is hajtják, mindenekelőtt a forint árfolyamának beszakadása (amely az importtermékeket drágítja), az adóváltozások, a rezsicsökkentés csökkentése, a hatósági áras üzemanyaghoz való hozzáférés korlátozása, és így tovább. Ezek a tényezők nemhogy nem enyhülnek az év folyamán, hanem szeptembertől egyre erősebben érvényesülnek, ezért kiszámíthatatlan mértékben gyorsíthatják a pénzromlás növekedését. A nyugdíjasok így egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülnek.

A nyugdíjasok által a mindennapokban érzékelt áremelkedés ráadásul az általános mértéknél sokkal magasabb, hiszen a fogyasztói kosaruk közel egyharmadát kitevő élelmiszerek ára a júniusi 22,1% után 27%-kal emelkedett júliusban, nem is beszélve egyes élelmiszerek árának 37-66% körüli emelkedéséről (például a margarin ára 65,8, a kenyéré 57,9, a sajté 52,6, a baromfihúsé 38,8, a tejtermékeké 43,8 százalékkal nőtt 2022. júliusában 2021. júliusához viszonyítva).

A nyugdíjemelési korrekcióknak kulcsszerepe van abban, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke ne szakadjon be, de a korrekció békeidőszakra tervezett eljárása nem megfelelő a jelenlegi veszélyhelyzetben - ezért a nyugdíjak vásárlóértéke a megnyugtatónak szánt kormányzati kommunikáció dacára hónapról-hónapra romlik.

A cikk itt folytatódik tovább.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

nyugdíj

portfolio

nyugdíjkorrekció

nyugdíjemelés