Ebben elsők vagyunk: nálunk terem a legtöbb a kedvelt csemegéből Európában
Európában a legtöbb csemegekukorica Magyarországon terem. A szegmens versenyképességének megőrzése érdekében a jövőben már rövidtávon tovább kellene növelni az öntözött területek nagyságát és az MDMV vírusnak ellenálló fajták arányát, hangzott el a Syngenta hajdúszoboszlói szakmai rendezvényén.
Hajdú Róbert, a Syngenta nagymagvú zöldségféléinek menedzsere elmondta: az idei évben a tavalyihoz hasonló, mintegy 30-33 ezer hektáros területen vetettek csemegekukoricát a gazdák, ezzel hazánk to-vábbra is a legnagyobb csemegekukorica-termesztő Európában, megelőzve Franciaországot.
Az idei szezonban a rendkívüli aszály súlyos hatással volt az egész kertészeti ágazatra, benne főként az öntözetlen csemegekukorica termesztésre. A régióban a korai öntözetlen állományok több mint egy-harmadát nem lehetett betakarítani, a fennmaradó területekre pedig sok esetben rendkívül alacsony, 2-7 tonnás hektáronkénti termésátlag jellemző. Ez komoly veszteség a gazdáknak és a feldolgozóknak egyaránt. Az öntözött területek termésátlagai is átlagosan 16-18 tonna/hektár szintet érnek majd el, de jelen időjárási körülmények között ez sikeres gazdálkodást jelent. A drasztikusan emelkedő inputanyag és energiaárak komoly kihívásokat okoznak a termelőknek és a feldolgozóknak egyaránt. Az már most látható, hogy az ágazat profitabilitása ennek hatására némileg csökken. Pedig a csemegekukorica iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ezt követve Magyarországon több feldolgozó üzem is új beruházá-sokba, kapacitásbővítésbe kezdett az elmúlt években
- ismertette Hajdú Róbert.
Hajdú Róbert szerint mind a termelők, mind pedig a feldolgozók törekedni fognak arra, hogy a jövőben a termesztési felületük minél nagyobb része öntözhető legyen, hiszen ez ma már rendkívül fontos a megfelelő termésbiztonság érdekében. A COVID-19 világjárvány és a Brexit hatására is látszik egyfajta átrendeződés az exportpiacokon, amit ezeken felül az ukrajnai háború is befolyásolt. Ennek ellenére a feldolgozók új piacok bevonásával sikeresen reagáltak a kialakult piaci változásokra, a magyar csemegekukorica továbbra is keresett nemcsak Európában, hanem világszinten.
A termelők számára nagy kihívást jelentett a MDMV vírus fokozott terjedése, amely főként 2020-ban éreztette negatív hatását, azokban az országrészekben is ahol addig minimálisan volt jelen. A szakértők szerint ezzel a jövőben számolni kell már minden vetésidőben és minden tájegységben. Egyre inkább a sikeres termesztés alapfeltétele lesz az MDMV rezisztencia, amely az ország délkeleti részén és a fő vetésidőben ma már szinte kötelező. A szélsőséges időjárási körülmények vagy termesztéstechnológiai hiányosságok legyengíthetik az állományokat és a rezisztencia nélküli hibrideknél komoly termésde-presszió léphet fel.
Óváry Ádám, a Syngenta csemegekukorica fejlesztőmérnöke elmondta: a vállalat portfóliójában jelen-leg 9 hibridet kínálnak a gazdálkodóknak. A GSS6924 fajta, a piacvezető GSS8529 hibridet váltja le. Ez a fajta megerősített MDMV rezisztenciával bír, alkalmazkodva a jelenlegi termesztési körülményekhez. Több mint ígéretes a TYSON hibrid, amelyet szintén magas szintű MDMV rezisztencia jellemez, továbbá jól alkalmazkodik a stresszesebb körülményekhez.
A Syngenta sok energiát fektet abba, hogy a jövőbeni fajtasor minden fajtája hordozza az MDMV re-zisztenciát, legyen az akár korai, középérésű vagy kései tenyészidejű, normálédes vagy szuperédes fajta. Célunk a lehető legjobb adaptációs képességű fajtákkal megjelenni a piacon, alkalmazkodva ezzel az elvárásokhoz. Széleskörű és alapos munkát végzünk a szántóföldi kísérletezés terén már évtizedek óta, hogy a legjobb fajtákkal tudjuk megjelenni, és nem lesz ez másként a jövőben sem. A hosszú távú ered-ményes együttműködés reményében partnereinkkel közösen dolgozunk a piaci bevezetés előtt lévő fajtákkal, közösen tesztelünk, megosztjuk az információkat és dolgozunk a jövő fajtáin
- ismertette a szakember.
A Syngenta nagymagvú üzletágának célkitűzése, hogy megőrizze piacvezető helyét a feldolgozóipari csemegekukoricában nemcsak hazánkban, hanem Európában is. Emellett jelentős erőfeszítéseket tesz-nek, hogy a frisspiaci csemegekukoricában is meghatározóak legyenek a közeljövőben a kontinensen. A vállalat a zöldborsó kínálatát is folyamatosan megújítja és olyan fajtákkal lép a piacra, amelyek beteg-ség-rezisztenciában és minőségi paraméterekben egyedülállók, valamint zöldbabban is előrelépést vár-nak a jövőben. Mindezek mellett, célul tűzték ki a vevőkiszolgálás még magasabb színvonalra emelését.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)