Komoly változás jöhet a hazai növénytermesztésben: ez várhat a magyar gazdákra
Az orosz-ukrán háború kezdete óta az egyik, ha nem a legnagyobb kihívást a gazdák számára az értékesíthetőség jelenti.
Az orosz-ukrán háború kezdete óta az egyik, ha nem a legnagyobb kihívást a gazdák számára az értékesíthetőség jelenti.
Napok alatt eloszlatta a kukorica-rekordtermésről szőtt álmokat a szokatlanul durva hőhullám, amely az országot sújtja.
Rossz idők járnak a magyar kukoricatermesztésre: a növénykultúránál, ami hosszú ideig megingathatatlannak tűnt a trónján, 2022 óta komoly visszaesés tapasztalható.
Az uniós és hazai forrásból a fejlesztéshez elnyert feltételesen visszatérítendő támogatásuk összege több mint 294 millió forint volt.
A fejlesztéssel bővülhetnek a hasonló partnerségek, mert biogázt szinte minden mezőgazdasági termékből elő lehet állítani, az elvárt tisztaság is garantálható.
Bár a kukorica és a búza nagyon sokáig közel azonos méretű vetésterülettel rendelkezett Magyarországon, a tavalyi nagy aszály hatására idén mintegy 12 százalékkal kisebb területen vetettek kukoricát a magyar gazdák.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara legfrissebb jelentése alapján az idei évben 676 ezer hektáron termelt napraforgó betakarításának készültsége 92%-ra emelkedett az országban és több megyében már be is fejezték.
A csemegekukorica szezonja csak most startol, de átlagon felüli termésben bízhatnak a hazai termelők. Az aszály elkerülte a gazdákat, ahogy a vasi kistermelő mesélte a HelloVidéknek. Idén a bio termesztésű kukoricásukban a rovarokkal gyűlt meg a bajuk.
A feldolgozók előtt számos kihívás áll, a növekvő költségek mellett a kínai konkurencia is gondot okozhat.
Az elmúlt évben tapasztalt rendkívüli aszály komoly változásokat hozott a magyar szántóföldi növénytermesztésben, ugyanis jócskán átalakította a vetésszerkezetet.
A csemegekukorica a nyár egyik slágerzöldsége. Kevesen tudják azonban, hogy hazánk nagyhatalomnak számít csemegekukorica-termesztésben.
Magyarországon még mindig a szántóföldi növénytermesztés örvend a legnagyobb népszerűségnek, pedig néha lehet, érdemes lenne tovább is látni ennél.
Bár a téli hónapok során még a túl sok eső és a földeken álló víz miatt lehetett aggódni, mostanra már inkább csapadékhiány és a talajok kiszáradása miatt nyugtalankodhatnak a termelők.
2022-es évszázados aszály után a búza, a kukorica, a napraforgó és a repce 2023-ban betakarított mennyisége egyaránt meghaladta az egy évvel korábbit.
Folyamatosan csökken a gabonafélék betakarított területe és termésmennyisége Magyarországon, nem sikerül növelni a termésátlagot sem. Mégis mi lesz ennek a vége?
A legtöbb magyar gazdálkodó pont ezen az egy dolgon akar spórolni, azonban jó, ha tudják, hogy hiába sokallják az árát a termelő, nem biztos, hogy az olcsóbbal jobban fognak járni.
Még van nedvesség a talajban, és a kukorica szereti a meleget, így sokfelé szép termés ígérkezik belőle.
Nincs kukorica haj vagy bajusz nélkül, amit legtöbben csuhézás után egyenesen a kukába hajítanak. Pedig, ha megtisztítod a csövet, a kukoricahajat külön is érdemes felhasználni, ugyanis hihetetlen egészséges a fogyasztása!
A tavalyi év nagy vesztese a kukorica volt, amelynek a vetésterületében is jelentős visszaesés volt megfigyelhető.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 87,6 ezer forint volt tonnánként március utolsó hetében.