Sokan elfelejtik: rajtad is múlik, milyen a levegő minősége
A légszennyezettség az egyik legjelentősebb egészségügyi kockázati tényező. Az Egészségügyi Világszervezet szerint 8 halálesetből 1-et a légszennyezés okoz, ezért a levegőminőség javítása, a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése mindannyiunk közös érdeke. Fontos felhívni a lakosság és a vállalkozások figyelmét arra, hogy helytelen fűtési szokásaikkal nagymértékben hozzájárulnak a légszennyezettséghez.
Az elmúlt években elkészített országos légszennyező anyag leltárok adataiból azonban kiderült, hogy napjainkban a kisméretű szállópor kibocsátásához a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés járul hozzá (közel 70 %-kal), ezért nem mindegy, hogy mivel és hogyan fűtünk.
A hulladékok elégetésére a háztartási tüzelőberendezések alkalmatlanok. Nem megfelelő anyagok égetése során keletkező légszennyező-anyagok közvetlenül és hosszabb távon közvetve, komolyan veszélyeztetik az emberi egészséget, ezért a hulladékok nyílt téri vagy háztartási tüzelőberendezésben történő égetése több mint 15 éve jogszabályilag tilos.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi és természetvédelmi hatáskörében eljárva és azon kívül is törekszik arra, hogy a megye levegőminősége nagymértékben javuljon. Az elmúlt évben a Szegedi Járási Hivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztálya a levegővédelem érdekében 67 helyszíni ellenőrzést folytatott le az illetékességi területén üzemelő vállalkozásoknál. A 2017-ben ellenőrzött bútorlap feldolgozással foglalkozó vállalkozások utóellenőrzését is elvégeztük. A jogsértőket a hatóság figyelmeztette, illetve egy esetben levegőtisztaság-védelmi bírsággal sújtotta a „visszaeső” hulladékégető vállalkozást.
A háztartási tüzelőberendezések hatósági ellenőrzése nehezebb, mert a bejelentések zöme nem jelöl meg pontos helyszínt a zavaró füst vagy szúrós szag forrásaként. Az elmúlt évben Szeged Járás területén 19 helyszínt érintően érkezett bejelentés, ebből 7 esetben nyílttéri égetés miatt. 22 alkalommal történt helyszíni hatósági ellenőrzés.
Az ellenőrzések tapasztalatai alapján megállapítható, hogy sokan nem ismerik a háztartási tüzelés szabályait, illetve a hulladék elégetésének káros következményeit. Ezért kollégáink részletes tájékoztatást adtak az ellenőrzött ügyfeleknek a levegővédelmi szabályokról valamint arról, hogy a hatósági utóellenőrzés is bejelentés nélkül történik és
újabb jogszabálysértő tevékenység esetén 300 000 forintig terjedő levegővédelmi bírság szabható ki.
Ezzel párhuzamosan tovább népszerűsítjük a „Fűts okosan! A tisztább levegőért” kampányt, amelynek célja ráirányítani a figyelmet a levegőtisztaság-védelem fontosságára, és annak hangsúlyozása, hogy az egészséges környezethez a fűtési szabályok betartásával nagymértékben hozzájárulhat a lakosság.
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)