Mélyen a zsebükbe nyúlhatnak a nyugdíjasok: ennyibe kerülnek a vidéki idősotthonok
Továbbra is nagyon nehéz bekerülni idősek otthonába Magyarországon. A várólisták egyre hosszabbak, de még ha sikerül is otthont találni szeretteinknek, van, ahol nem elég a havi törlesztést fizetni, a bekerülésért is jelentős összeget kell letenni az asztalra. Természetesen felmerül a kérdés, hogy mit tehetünk, mire figyeljünk, hogy valóban jó intézményt találjunk magunknak vagy idős rokonunknak, barátunknak. A HelloVidék most annak járt utána, hogy miképp alakulnak az árak a különböző idősotthonokban.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján Magyarország lakosságának száma tavaly 9 599 744 főt számlált, amelyből 1 millió 989 ezer főt tettek ki a 65 év felettiek. Arányuk a 2022-es évhez képest némiképp csökkent. Bár a rendszerváltás óta jelentősen emelkedett az idősotthonok férőhelyeinek és gondozottainak a száma, 2019-ben viszont − megszakítva a közel 25 éves emelkedő trendet − a férőhelykapacitás 0,9, az ellátottak száma 0,7%-kal kevesebb lett az előző évinél.
2019 végén 52 154 idős embert gondoztak tartós bentlakásos elhelyezést nyújtó intézményekben. A férőhelyek kihasználtsága magas, mindössze 1868 szabad férőhely várta a bekerülni szándékozókat. A szabad kapacitások területi eloszlása egyenlőtlen, mivel 25 – jellemzően Somogy és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei – járásban az ellátottak száma meghaladta a férőhelyekét.
2019-ben országszerte 835 tartós bentlakásos elhelyezést nyújtó intézményben éltek olyan idősek, akiknek az önmagukról való gondoskodás akadályokba ütközött. Az intézmények háromtizede a fővárosban, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben működik. Az intézményi rendszer hazánk közel egészét lefedi, mindössze 9 járásban nem lehetett a szolgáltatást igénybe venni.
A férőhelyek területi eloszlása azonban egyenetlen: míg az ország déli részén a kapacitások inkább követik az idősek magasabb arányából fakadó igényeket, a fővárosban – ahol a legmagasabb a születéskor várható átlagos élettartam mindkét nem esetében – a kínálat szűkösebb.
A legtöbb helyen a bekerülést feltételekhez kötik, többek között megnézik a jelentkező életkorát, az életkörülményeit, a szociális helyzetét, valamint az egészségügyi állapotát. Minél inkább indokolt az ellátása, annál nagyobb esélye van bekerülni valamelyik otthonba.
Az ellátás nem ingyenes, a legtöbb helyen a havi díj mellett, bekerülési díjat is kell fizetni. Az önkormányzati fenntartású intézményekben azonban a fizetendő térítési díj nem haladhatja meg az ellátott havi jövedelmének az 50 százalékát a rehabilitációs célú lakóotthoni elhelyezés esetén, illetve a 80 százalékát az egyéb tartós elhelyezést nyújtó otthonokban. Mindezek alapján lapunk megnézte, hogyan alakulnak a vidéki nagyvárosokban az egyes idősotthonokban díjai.
Szociális Központ Liget Időskorúak Otthona – Kaposvár
A 38 férőhelyes otthonban azok számára lehet jó választást, akik fokozott ápolást, gondozást igényelnek. A másik épületben pedig, azok kapnak elhelyezést, akik kisebb mértékben szorulnak gondoskodásra.
Étkezés / ellátás
- teljes ellátás - napi háromszori főétkezés biztosított, szükség esetén diétás étrend - Saját üzemi konyha van.
Általános
- 60 férőhelyes, ápolást, gondozást nyújtó szociális otthon. A településről fogadjuk az idős embereket.
Bekerülési díj:
- 1 ágyas szoba : 400.000Ft
- 2 vagy több ágyas szoba: 200.000Ft
Havi díj:
- a jövedelem 80%-a (intézményi térítési díj figyelembevételével)
Szent Lőrinc Gondozóotthon – Pécs
Az intézmény elsősorban Baranya és Tolna megyékben állandó lakhellyel rendelkező idős emberek számára kínál felvételt. nyerhetnek felvételt. A teljeskörű ellátás keretében napi ötszöri étkezést, orvosi ellátást, ápolást, gyógyszerekkel való ellátást
- Az egy szobás apartman esetében az egyszeri belépési díj 3 millió Forint.
- Az ellátásért térítési díjat kell fizetni. Ennek összege 2023. május 1-től átlagos ellátás esetén 6.200,- Ft/nap, demens ellátás esetén 6.400,- Ft/nap.
Támasz Idősek Otthona- Veszprém
Mint írják, a veszprémi otthon kellemes parkos környezetben, színvonalas ellátással, változatos programokkal, és szakszerű gondoskodással veszi körül lakóit, akik az ország egész területéről érkeznek. A fenti otthonokkal ellentétben itt nincs egyszeri nagy összegű belépődíj.
Díjszabás
3 Fős Apartman: (24nm)
- 8.915,- Ft/fő/nap
2 Fős Kisszoba 3 fős Apartmanban: (12nm)
- 8.915,- Ft/fő/nap + 1.315,- Ft/fő/nap 3 évig
1 Fős Kisszoba 3 fős Apartmanban: (6nm)
- 8.915,- Ft/fő/nap + 2.630,- Ft/fő/nap 3 évig
Soproni Szociális Intézmény Idősek Otthona
A Balfi utcai intézményben az ellátás 4 részlegen történik, ahol többágyas szobákban kerülhetnek elhelyezésre a gondozottak.
A balfi utcai gondozóházi részlegen egyszeri használatba vételi díj fizetendő: egyszemélyes lakrész esetén ez 2.200.000 Ft, kétszemélyes lakrész esetén 2.500.000 Ft. Az idős otthoni részlegen nincs egyszeri használatba vételi díj.
Havi díj:
Emelt szintű részlegen, illetve házaspárok esetén kétszemélyes lakrészben személyenként a jövedelem 80%-a. Az idős otthoni részlegena jövedelem 80%át, maximum az intézményi térítési díjat kell fizetni.
Szegedi Ősz Idősotthon
A Szegedi Ősz Idősotthon 100 lakónak kínál tartós és átmeneti idősotthoni ellátást 2003 óta. Szeged első, magánkezdeményezésként létrehozott idősek otthona elsősorban a város igényeinek kielégítésére koncentrál. Ezt jelzi, hogy lakóinak 97%-a szegedi illetőségű.
Az épületben öt szinten 52 önálló lakrész, valamint 7 szoba került kialakításra. Az épületben két személyfelvonó, 150 adagos főzőkonyha, illetve korszerű mosoda működik. A Szegedi Ősz Idősotthonban nincs egyszeri bekerülési költség
Önköltséges ellátás
- Térítési díj: 16.150 Ft / nap
Befogadott férőhelyekre
- Térítési díj: 13.425 Ft / nap
Martin-ház Idősek otthona - Miskolc
Az 50 férőhelyes, ápolást, gondozást nyújtó szociális otthon az ország egész területéről fogadjuk az idős embereket. Az idősotthonba 80 évtől tudnak lakókat felvenni. A 80 év alattiak viszont csak a háziorvos által igazolt napi négy órán túli gondozással tudnak csak bekerülni.
A bekerüléshez hozzátartozik a fenntartó egyházközség számára beköltözéskor fizetett egyszeri hozzájárulási adomány is.
- Ez a 3 ágyas szobák esetében ez 450 ezer, a 2 ágyas saját fürdőszobával felszerelt apartmanok esetén pedig 950 ezer Forint a hozzájárulás.
- Havi térítési díj mindenki számára egységesen: 180.000,- Ft.
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)