Kivirágzott a Mezőföld: fiatal táncosok mérték össze tudásukat

HelloVidék   
  Megosztom
Kivirágzott a Mezőföld: fiatal táncosok mérték össze tudásukat

Egyre nagyobb a presztízse a Mezőföld Virágai Szólótáncversenynek. Számos megyéből érkeztek idén is táncosok a Malom utcai Táncházba, hogy elnyerjék a Mezőföld Virága címet.

A táncverseny eredetileg megyei rendezvény volt, jelenleg három éve fogadják más megyék táncosait is, és az érdeklődés egyre csak nő.

Hét évvel ezelőtt, amikor Gula Miklós kitalálta ezt az egészet, azzal a céllal tette, hogy a különböző tánccsoportokban pallérozódó Fejér megyei fiatalok megmutatkozhassanak szólóban vagy párosban is

- idézte fel Majoros Andor, a házigazda Alba Regia Táncegyesület művészeti menedzsere a megnyitó eseményen.

A versenyen 19 táncműhely vett részt: négy korcsoportban 96 fiatal 64 produkcióját értékelhette a zsűri. A táncegyüttesek nem csak a Közép-Dunántúli régióból, hanem A Balaton mellől, Zalából és Pest megyéből is érkeztek a szólótáncversenyre.

A rendezvény fényét emelte talpalávalót biztosító Galiba zenekar jelenléte, illetve a két néptáncpedagógus zsűritag: Busai Zsuzsanna örökös aranygyöngyös táncos és Maródi Attila, a Szinvavölgyi Néptáncműhely művészeti vezetője. A feol.hu-nak a koreográfus beszélt arról, mit vesz figyelembe a zsűri a pontozásnál.

Figyelik érzik-e táncosok a ritmust, illetve hogy az a táncanyag, amelyet kiválasztottak, stílusában megfelel-e annak, amit rájuk szabtak. Fontos a táncos egyénisége is, hogy ez mennyire bontakozik ki: hogy ne a tanár, hanem a gyerek személyisége jelenjen meg a táncban.

Nézzük, hogy mennyire bátrak, mennyire csillog a szemük tánc közben, s hogy oda tudnak-e figyelni arra is, hogy a közönség mellett a zenekarral is kommunikáljanak

– mondta el Maródi Attila.

A zsűrizéskor természetesen a táncos viseletet is értékelik, hogy az előadók tudják-e hordani az adott darabot. A versenyen résztvevő 19 táncműhely: az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola (Székesfehérvár), a Balaton Táncegyüttes (Siófok), a Baracsi Széchenyi Zsigmond Alapfokú Művészeti Iskola, aBokréta Néptánccsoport (Soponya), a Daruszentmiklósi Táncegyüttes, a Dégi Boróka és Forgócska Táncegyüttes, a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes, az Enyingi Köles és Pipacs Néptánccsoport, a Garabonciás Táncegyüttes (Komárom), a Hangfestő Alapfokú Művészeti Iskola / Eszterlánc Néptánccsoport (Réde), a Hétlépés Táncegyüttes (Budakeszi), a Kis-Balaton Táncegyüttes (Balatonszentgyörgy), a Kossuth Lajos Általános Iskola (Ercsi), a Litéri Zöldág Kulturális Egyesület, a Rácalmási Barina Táncegyüttes, a Sárvíz Alapfokú Művészeti Iskola (Aba), a Táncol„KODO” Táncegyüttes (Székesfehérvár), a „VELED az ifjúságért” Kulturális és Hagyományőrző Egyesület (Perkáta), és a Zalai Böcörgők (Zalaegerszeg).

2019-ben Mezőföld Virága címet kaptak:

I. Korcsoport (10 éves korig)

  • Barta Benedek (Hangfestő AMI/Eszterlánc Néptánccsoport – Réde)
  • Gyói Gergely Márk (Alba Regia AMI/Derce csoport – Székesfehérvár)
  • Lipusz Bendegúz (Zalai Böcörgők- Zalaegerszeg)
  • Zsebő Zsuzsanna Napsugár (Hangfestő AMI/Eszterlánc Néptánccsoport – Réde)
  • Trenka Máté (Alba Regia AMI/Guba csoport– Székesfehérvár)
  • Paulik Eszter – Kovács Lujza Mária (Hétlépés Táncegyüttes – Budakeszi)

II. Korcsoport (10-14 éves korig)

  • Huszti Péter Tivadar (Sárvíz AMI – Aba)
  • Baka Kerubina (Litéri Zöldág Gyermektánc Együttes)
  • Trenka Emma /2. alkalommal nyerte el/ – Crisztóf Virág Napsugár (Alba Regia AMI/Kókonya csoport– Székesfehérvár)
  • Vadányi Pongrác (Alba Regia AMI/Derce csoport – Székesfehérvár)
  • Orsós Norbert (Hangfestő AMI/Eszterlánc Néptánccsoport – Réde)
  • Felvidéki András (Alba Regia AMI/Derce csoport – Székesfehérvár)
  • Koncz Levente /2. alkalommal nyerte el/ (Baracsi Széchenyi Zsigmond AMI)
  • Rab László (Hétlépés Táncegyüttes – Budakeszi)
  • Baka Levente /3. alkalommal nyerte el/ (Litéri Zöldág Gyermektánc Együttes)
  • Solti Bíborka /2. alkalommal nyerte el/ – Kerpel Viktória Zsófia /2. alkalommal nyerte el/ (Alba Regia AMI/Kókonya csoport– Székesfehérvár)
  • Baracs Borbála – Horváth Zsófia (Hangfestő AMI/Eszterlánc Néptánccsoport – Réde)
  • Farkas Áron /3. alkalommal nyerte el/ (Baracsi Széchenyi Zsigmond AMI)
  • Molnár Gergely /2. alkalommal nyerte el/ (Alba Regia AMI/Pulutyka csoport– Székesfehérvár)

III. Korcsoport (14-18 éves korig)

  • Botos Dániel /2. alkalommal nyerte el/ – Farkas Eszter /3. alkalommal nyerte el/ (Alba Regia AMI/Zsendice csoport– Székesfehérvár)
  • Buda Csenge – Polgár Jázmin (Hangfestő AMI/Eszterlánc Néptánccsoport – Réde)
  • Gere Bálint (Balaton Táncegyüttes – Siófok)
  • Puporka Márkó Dominik – Gergely Emma (Alba Regia AMI/Pulutyka csoport– Székesfehérvár)

IV. Korcsoport (18 éven felüliek)

  • Pákozdi Borbála /2. alkalommal nyerte el/ – Korompay Balázs /2. alkalommal nyerte el/ (Hétlépés Táncegyüttes – Budakeszi)
  • Csuti Péter (Balaton Táncegyüttes – Siófok)
  • Lantos Panna – Lantos Gyula (Sárvíz AMI – Aba)
  • Finta Bence (Kis-Balaton Táncegyüttes – Balatonszentgyörgy)
  • Fodor Janka – Kasza Krisztina (Balaton Táncegyüttes – Siófok)
  • Pásztor Máté /2. alkalommal nyerte el/ – Molnár Lilla /2. alkalommal nyerte el/ (Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes)

„A leghitelesebb mezőföldi táncok előadásáért” az Alba Regia Táncegyesület különdíjában részesült:

  • Vadányi Pongrác (Alba Regia AMI/Derce csoport – Székesfehérvár)

„A leghitelesebb egyéb táncok előadásáért” az Alba Regia AMI és az Alba Tánc Kft. különdíját kapta:

  • Fodor Janka – Kasza Krisztina (Balaton Táncegyüttes – Siófok)

„A jövő reménysége” elnevezésű díjat a székesfehérvári Szent István király Múzeum jóvoltából nyerte:

  • Lipusz Bendegúz (Zalai Böcörgők- Zalaegerszeg)

„A legények kiváló utánpótlása” 5.000 Ft értékű különdíjat Molnár István Dániel felajánlásából nyerte:

  • Molnár Gergely (Alba Regia AMI/Pulutyka csoport– Székesfehérvár)

„Lehengerlő előadásmódért” a zsűri különdíjat ítélt Puporka Márkó Dominik – Gergely Emma (Alba Regia AMI/Pulutyka csoport– Székesfehérvár) párosának.

A házigazda és szervező Alba Regia Táncegyesület különdíját „A rimóci táncok hiteles előadásáért” Baka Kerubinának (Litéri Zöldág Gyermektánc Együttes) ítélte oda.

A zsűri „Tehetségfejlesztő” különdíjjal jutalmazta Balogh Leventét (Daruszentmiklósi Táncegyüttes)

Az Alba Regia Táncegyesület „A cigánytáncok hiteles továbbéltetéséért” elismerő díját az Ercsi Kossuth Lajos Általános Iskola érdemelte ki.

  Megosztom

hellovidék

tánc

hagyományőrzés

hagyomány

mezőföld virága

verseny

táncverseny