Mérgező lehet az otthonunk? Az egészségünk bánhatja a sok home office-t

HelloVidék   
  Megosztom
Mérgező lehet az otthonunk? Az egészségünk bánhatja a sok home office-t

A koronavírus-járvány jelentősen átalakította a munkavégzési szokásainkat: több időt töltünk home office-ban, télen pedig egyébként is inkább behúzódunk a négy fal közé, és kevesebbet vagyunk a szabadban. A napi 6-8 óra munka alatt nagyon nem mindegy, hogy milyen a beltéri levegő minősége, egy sor légszennyező anyag ugyanis a lakásokban is megtalálható. A rossz levegő miatt a baktériumok koncentrációszintje sokszorosan meghaladhatja a kültéren mért értékeket, ennek pedig hosszú távon egészségkárosító hatása is lehet. A Gorenje ezért összegyűjtötte, hogy mire érdemes figyelni, ha jobbá akarjuk tenni lakásunk levegőjét, és ezáltal megőrizni egészségünket a téli időszakban.

Párologtatásra fel!

Ahogy beköszönt a hideg, rutinszerűen csavarjuk fel a fűtőtesteket otthon, sokszor bele sem gondolva abba, hogy ha nem figyelünk az otthoni páratartalomra, hosszú távon akár bajunk is lehet belőle. Egy egészséges felnőtt ember számára a 40-60 százalékos páratartalom az optimális, kisgyermekeknél azonban ez magasabb, 60-70 százalékos is lehet. A téli időszakban a rossz minőségű levegő és a szmog egyébként is hozzájárul a nyálkahártya irritációjához, a beltéri száraz levegő pedig többek között orrduguláshoz, száraz köhögéshez és szemszárazsághoz is vezethet. A fűzésszezon kezdetekor ezért érdemes beszerezni párologtatót vagy párásítót. Utóbbiba, ha illóolajat csepegtetünk, kellemes illatúvá tudjuk varázsolni a lakást, ráadásul egyes illóolajok a stressz csökkentésében is segíthetnek. Mindemellett pedig télen is érdemes odafigyelni a rendszeres folyadékpótlásra, hogy belülről is pótoljuk testünk fokozott páraleadását.

Kevesebb nedves ruha, kevesebb gond

Nincs is jobb, mint a frissen mosott ruhák illata teregetés után! Míg azonban nyáron a hőségben pár óra alatt megszárad egy adag mosás a szabad levegőn, a téli időszakban jóval több idő kell a ruhák száradásához, ráadásul a vastagabb darabokat nehéz úgy kiteríteni, hogy hamar megszáradjanak. A nedves ruhák nemcsak a hőérzetünket befolyásolják, de emelik a lakás páratartalmát, ha pedig kis helyiségben szárítunk, akár füllesztő légkört is okozhatnak. A túl nedves levegő serkenti a baktériumok szaporodását, és akár penészedést is okozhat, utóbbi pedig fontos kockázati tényezője lehet a légúti megbetegedéseknek, sőt kimerültséget és rendszeres fejfájást is okozhat. Ezek elkerülésére jó megoldás, ha mosás után szárítógépet is használunk, hiszen azonkívül, hogy nem kell várnunk, amíg a ruhák megszáradnak, nem rontjuk a lakás levegőminőségét sem. Egyes gépek akár 90 százaléknyi nedvességtartalmat is képesek kivonni a ruhákból, ezáltal biztosítják azok teljes száradását, és megszüntetik a túlzottan magas páratartalommal járó problémákat.

Óvatosan a tisztítószerekkel!

Rossz levegőt nem csak a száraz helyiségek vagy épp a túlpárásítás okozhat, hanem a beltéri légszennyező anyagok jelenléte is. Ha az illékony szerves vegyületek, úgymint tisztítószerek, oldószerek koncentrációja jelentős a lakásokban, az szintén káros lehet az egészségre, így érdemes ezek helyett természetes, környezetbarát tisztítószereket használni, valamint télen is rendszeresen szellőztetni, hogy felfrissítsük a benti levegőt.

A leghasznosabb dekoráció

Ha rendszeresen párologtatunk, szellőztetünk és a szárítógép is a napi rutin része, akkor már csak a növények vannak hátra! Ezek ugyanis nemcsak esztétikai szempontból fontos elemei egy lakásnak, hanem a levegőt is tisztítják, valamint nyugtató, stresszcsökkentő hatással bírnak. A NASA kutatásai alapján egyes szobanövények – például a vitorlavirág, a zöldike, a bambuszpálma vagy a kislevelű fikusz – különösen jó természetes levegőszűrők, ezért érdemes beszerezni őket, ha olyan dekorációs elemekkel díszítenénk a lakást, amelyek egyben hatékony légtisztítók is

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

párologtatás

home office

levegő

levegő minősége