Ezeket a dolgokat, élelmiszereket soha ne rakd a mikróba: veszélyes lehet!

HelloVidék   
  Megosztom
Ezeket a dolgokat, élelmiszereket soha ne rakd a mikróba: veszélyes lehet!

Ha nem akarsz balesetet és lakástüzet, akkor tartsd távol ezeket a dolgokat a mikrohullámú sütőtől. Nem csak a fém a mikrohullámú sütő ősellensége: a HelloVidék összegyűjtött 14 dolgot, mit nem szabad a mikrohullámok közé rakni.

Mikrohullámú sütő nélkül nehéz lenne már elképzelni az életünket. Sokszor kisegít minket a rohanós percekben: pillanatok alatt felmelegíti az ételeket és ha éppen nem szeretnénk hosszasan a konyhában bíbelődni, akkor villámgyors mikrós-bögrés fogásokat is összedobhatunk benne.

Miközben azt gondolnánk, hogy a mikrohullámú sütő mindenható, be kell látnunk, hogy mégsem bír el mindent. Sokszor olyan ételek és tárgyak is a mikróban landolnak, amelyeknek semmi keresnivalójuk sem lenne a mikrohullámok között. Erről árulkodnak a pukkanó hangok és a szikrázások, de szélsőséges esetekben a testi épségünk és a konyhai berendezés is bánhatja a figyelmetlenségünket.

Sokan fittyet hánynak rá, de ideje lenne belátni, hogy a konyha valójában veszélyes terep. A legtöbb háztartási baleset ebben a helyiségben történik, valamint a főzés szokott lenni az otthoni tűzesetek egyik leggyakoribb oka. Mi is írtunk róla, hogy mostanában rengeteg tűzeset volt: januárban átlagosan óránként kigyulladt egy lakás, és naponta 3-4 otthon semmisült meg teljesen a lángokban. Annak érdekében, hogy elkerüljük a csúnya baleseteket és a tomboló tűzvészt, a HelloVidék összeszedett 14 dolgot, amit soha sem szabadna a mikrohullámú sütőbe tenned.

1. Papírtasak

A papírzacskóból melegedéskor számos méreganyag szabadulhat fel, ami potenciálisan tüzet okozhat. Mivel a mikrohullámú sütő nagyon magas hőmérséklettel dolgozik, a papír secperc alatt lángra lobbanhat.

2. Joghurtos, tejfölös és margarinos dobozok

A műanyag dobozok egyszeri használatra szolgálnak, nem arra lettek kitalálva, hogy ellenálljanak a mikrohullámú sütő magas hőmérsékletének. Ezek a tárolóedények a mikrohullámú sütőben könnyedén megolvadnak, miközben különféle vegyi anyagokat bocsátanak ki a levegőbe és a dobozban tárolt élelmiszerekbe.

3. Tojás

Bár manapság számos videóban készítenek főtt tojást mikróban, mi ettől óva intenénk. Jobban jársz, ha a hagyományos módon, tűzhelyen készíted el a főtt tojást, mivel a mikrohullámú sütőben akár robbanás is lehet a vége. Mondanunk sem kell, hogy ez nemcsak sok takarítanivalóval jár, de még balesetveszélyes is.

4. Szőlő

Nem gondoljuk, hogy eszedbe jutott volna valaha is, de azért figyelmeztetünk: ha be akarnád tenni a szőlőt a mikróba, akkor az fel fog robbanni és ki fog gyulladni. A mazsola is hasonlóan viselkedik, elképesztően rövid időn belül elkezd füstölni.

5. Műanyag, eldobható tányérok és evőeszközök

A joghurtos és vajas dobozok mintájára kikövetkeztethető, hogy a műanyag nem mikrohullámú sütőbe való. Kivéve persze azok az ételes dobozok, amelyeken piktogram vagy írás jelzi a hőállóságot.

6. Eldobható, elviteles dobozok

Ha az éttermi maradék hazaviteléről van szó, mindenki találkozott már a jó öreg hungarocellre hajazó, fehér polisztirolhab (styrofoam) anyagból készült ételes dobozzal. Bár kézenfekvőnek tűnik, hogy ebben melegítsük meg az ételt, nem éri megspórolni azt az egy mosatlan tányért. Ez a doboz biológiailag lebomlik, hevítéskor meg is kezdődik az anyag bomlása, ami lehetővé teszi a toxinok felszabadulását.

7. Szószok, mártások

Óriási hibát követsz el, ha fedél nélkül teszed be a mikróba a szószt: össze-vissza fog köpködni és hatalmas rendetlenséget hagy maga után, te meg csak takaríthatod a mikró belsejét.

8. Bármi, ami fém

Ide tartoznak az evőeszközök, az edények, a lábasok, de még az a retró porcelán tányérkészlet is, aminek arany vagy ezüst csík van a szélén. Ha nem szeretnéd tönkretenni a mikrohullámú sütődet, akkor semmi olyat ne rakj bele, ami fémet tartalmaz. A fém-mikró kombó nagyon tűzveszélyes, szinte azonnal kezdődik a szikrázás. Normál esetben a mikrohullámú sütő elektromágneses energiát bocsát ki, amit az ételek elnyelnek. Ha fém kerül a szerkezetbe, az tükörként működik, így a hullámok visszaverődnek, a mikrohullámú sütő gyakorlatilag saját magát hevíti fel.

9. Alumínium fólia

Az alumínium fólia is fémből van, tehát hasonlóan reagál melegítéskor, mint bármilyen más fémtárgy. Mielőtt behelyeznéd a mikrohullámú sütőbe az alufóliába csomagolt maradék ételt, gondosan távolítsd el róla a fóliát. Frissentartó fóliába csomagolt ételt sem ajánlott betenni a mikróba, mivel a műanyag megolvadása sem tesz jót az élelmiszereknek.

10. Csípős paprika

A paprika könnyen meggyulladhat és tüzet okozhat, de nem ez az egyetlen baj vele. Amikor kinyitod a mikró ajtaját, arcon csapnak a paprikából felszabaduló kémiai anyagok, amik könnyen megégethetik a szemedet. Olyan érzés, mintha a mikróból valaki belefújna az arcodba egy adag paprikaspray-t - mi nem próbálnánk ki!

11. Termosz

A legtöbb termosz rozsdamentes acélból készült, még akkor is, ha kívülről műanyagborítás veszi körbe. A fémről pedig már tudjuk, hogy nem való a mikróba. A termosz - ahogyan a tea vagy a kávé hőjét bent tartja -, a kívülről érkező melegítésre nem reagál. A termosz tartalma nem lesz melegebb, csupán a mikró károsodását érhetjük el ezzel a manőverrel.

12. Fagyasztott hús

A fagyasztott húst a mikrohullámú sütő még olvasztóprogrammal sem fogja tökéletesen kezelni. A hő nem egyenletesen oszlik el, ezért az is előfordulhat, hogy a hús közepe még fagyos, de a külsején már hemzsegnek a baktériumok. Ha a fagyasztóban lévő húst fel szeretnéd használni, akkor jobban jársz, ha már előző nap kiveszed a mélyhűtőből és a hűtőbe költözteted egy éjszakára.

13. Ruházat

Vannak, akik szerint jó ötlet szárítónak használni a mikrohullámú sütőt. Általában a nagy sietség szüli ezeket a "remek" időspóroló gondolatokat, de a legtöbb praktika a gyakorlatban életképtelen. Azonban ha az a célod, hogy kinyírd a kedvenc ingedet és a mikródat, akkor jó úton jársz.

14. Semmi

Amikor a mikrohullámú sütő üresen forog, akkor nem nyeli el semmi a mikrohullámokat. A gép így saját magát hevíti, ami végül robban és lángra kap - ne próbáld ki!

(Via clark.com, ahs.com, news.com.au)

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

otthon

konyha

háztartás

mikrohullámú sütő

mikró