Brutális az aszálykár: mutatjuk, hogyan védekezhetnek ellene a gazdák

MTI   
  Megosztom
Brutális az aszálykár: mutatjuk, hogyan védekezhetnek ellene a gazdák

Díjmentesen elérhető aszályelőrejelző-hálózat segíti a gazdák munkáját májustól – mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke az M1 televízió csatornán.

Öntözéssel a vízhiányos időszakban az aszály okozta károk elkerülhetők, ebben nyújt segítséget az aszálymonitoring-hálózat, amely még a szárazság okozta károk megjelenése előtt konkrét információkkal szolgál a gazdáknak, magyarázta Győrffy Balázs.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és a KITE Zrt. által kiépített rendszer az alföldi megfigyelőállomásoknál tapasztalható csapadékot, hőmérsékletet és páratartalmat összesíti. Már közel 50 megfigyelőállomást helyeztek üzembe a leginkább vízhiányos területeken, és további száz állomás kiépítése is tervben van. A mérőállomások a talajt, illetve a növényzetet ért hatásokat mérik.

A műsorban elhangzott, hogy éves szinten az aszálykár általában 40 milliárd forintra tehető Magyarországon, 2015-ben viszont mintegy 400 milliárd forint kár keletkezett emiatt a mezőgazdaságban. Idén pedig már 60 ezer hektáron jelentettek be aszálykárt a gazdák.

Az aszálymonitoring-rendszer az Országos Vízügyi Főigazgatóság weboldalon érhető el.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

aszály

vízügy

mezőgazdaság