Be vele a komposztba: nem is gondolnád, de ez a 10 termék is lebomlik

Liszkai Attila   
  Megosztom
Be vele a komposztba: nem is gondolnád, de ez a 10 termék is lebomlik

A környezettudatosság terjedésével egyre többen alakítanak ki otthonukban házi komposztálásra alkalmas tárolókat. Köztudott, hogy a falevelek, a fű és egyéb növényi származékok lebomlanak, és később tápanyagokban gazdag földként újra felhasználhatóak. Kevesen tudják, de rengeteg minden komposztálható a kerti növényi hulladékon kívül; mutatjuk azt a 10 terméket, amit nyugodt szívvel a komposztálónkba dobhatunk.

Egyre többen próbálják csökkenteni az ökológiai lábnyomukat, így megnőtt az igény arra, hogy többet tudjunk arról, mit lehet újrahasznosítani és komposztálni. A legtöbben úgy tudják, hogy csak faleveleket és a lenyírt füvet lehet komposztálni, pedig még rengeteg minden van, ami újrahasznosul a komposztban, olvasható a Family Handyman cikkében. Íme, az a tíz termék, amiről bár nem gondolnánk, de komposztálható:

1. Természetes / rostos ruhák

Amennyiben ruháid szelektálása közben olyanokat találsz, melyek már nem használhatóak, mert túl öregek, vagy szakadtak ahhoz, hogy eladományozd őket, nem feltétlen a kommunális szemétben van a helyük. Ha a ruhák természetes anyagokból vannak, azaz tiszta gyapjúból, pamutból, selyemből, vagy vászonból készültek, nyugodtan be lehet tenni őket a komposztba. A gyorsabb lebomlás érdekében érdemes őket darabokra vagdosni. Ruhák komposztálásánál arra kell ügyelnünk, hogy ne tartalmazzanak szintetikus anyagokat a szövetek, illetve a műanyag gombokat és a cipzárakat előbb távolítsuk el róluk. Ha olajjal, festékkel, vagy más nem komposztálható anyaggal szennyezettek a ruhák, akkor ne tegyük a komposztba őket.

2. Latex termékek

Műanyagos hatása miatt sokan nem tudják, de a latex természetes, és biológiailag lebomló anyag. Bármilyen latex terméket nyugodtan betehetünk a komposztálóba, legyen az szülinapi zsúr után maradt lufi, vagy ruhanemű.

3. Ragasztó és maszkoló szalag

Bár nem gondolnánk, de a festésnél használt maszkoló szalag és többféle ragasztó is lebomlik a komposztálóban. A ragasztóknál arra kell ügyelni, hogy természetes anyagokból készüljenek, általában a fehér színű ragasztók ilyenek.

4. Dugók

A borosüvegeket többféleképp is újrahasznosíthatjuk; vannak olyan üzletláncok, melyeknél automata segítségével egyszerűen visszaadhatjuk őket, és még az árukat is visszakapjuk, de vannak üvegeket gyűjtő szelektív hulladékgyűjtők is, ahova bedobálhatjuk őket. A borosüvegek dugóival azonban sokszor nem tudjuk, mit lehet kezdeni, mivel azokat nem veszik vissza, így általában kidobjuk őket, pedig a megoldás sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk: dobjuk be őket a komposztunkba! A dugók többsége parafából van, ami könnyen lebomlik, bár vannak olyan gyártók is, akik műanyag dugókat használnak, amik igencsak hasonlítanak az igaziakra. A műanyag dugók nem bomlanak le, viszont ezeket bedobhatjuk a műanyagos szelektív hulladékgyűjtőbe.

5. Szőr, haj és köröm

A haj és a szőr lebomló anyagok, így komposztálhatók. Ha hajat vágunk, borotválkozunk, vagy kutyánk, vagy macskánk szőrétől szabadulunk meg, akkor nyugodtan betehetjük a komposztálóba minden haj / szőralapú hulladékot. A körömmel ugyan ez a helyzet, anyaga szaru, akárcsak a hajnak, így ez is jól komposztálható.

6. WC papír guriga

Minden kartonpapírból készült termék újrahasznosítható. Ezeket, akárcsak a WC papír gurigákat nem csak a papír szelektívbe dobhatjuk be, hanem akár a komposztba is. Természetesen felmerül a kérdés, hogy ha mindkét helyre gyűjthető a kartonpapír, akkor hova érdemes inkább dobni. Amennyiben kis daraboktól van szó, ajánlatos a komposztba tennünk őket a szelektív hulladékgyűjtő helyett, mivel az újrahasznosítás költséges, míg a komposztálás nem kerül semmibe.

7. Régi állateledel

Ha van régi, kiszáradt állateledelünk, nyugodtan dobjuk be a komposztálóba, egyedül arra érdemes figyelnünk, hogy ha van kutyánk, akkor ne a komposzt tetejére szórjuk, mert kedvencünk kiszagolgatja, és megeheti.

8. Porzsák tartalma

Általában a porszívózás alkalmával csupa olyan dolog kerül a porzsákba, ami komposztálható: a por, a haj, a morzsák mind lebomlanak. Ma már léteznek olyan porzsákok, amelyek maguk is lebomlanak, mivel természetes anyagokból készültek, ezt a gyártók általában feltüntetik magán a porzsákon. Amennyiben porzsák nélküli porszívót használunk, egyszerűen öntsük ki a tartalmát a komposztálónkra. Nem minden felporszívózott anyag komposztálható; így ügyeljünk arra, hogy ha valamiféle műanyagszármazékot porszívózunk, azt ne tegyük bele a komposztba, de a mindennapi takarítás alkalmával keletkezett piszok nyugodtan komposztálható.

9. Pamut tampon és vatta

Érdemes a fürdőszobai szemetest is a komposztba önteni, amennyiben műanyagmentes, pamutból készült tampont és vattát használunk. Figyeljünk rá, hogy a fogselymet semmiképp se dobjuk ki a komposztba!

10. Szivacs

Bár a legtöbben műanyag szivacsokat használnak, melyek nem komposztálhatók, manapság már vásárolhatók természetes anyagból készült szivacsok is. Ezek az úgynevezett luffa szivacsok, amik nevüket a luffatökről kapták, ugyanis ennek belső, szivacsos részéből készítik őket. Az ilyen szivacsok teljesen természetesek, és így képesek lebomlani, ezért nyugodtan bedobhatjuk őket a komposztba. A hagyományos, szintetikus szivacsokból rengeteg szemét származik, ezért érdemes inkább a természetes szivacsokat választani.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

környezettudatosság

komposzt

komposztálás

komposztláda

zöldhulladék