Itt a bejelentés: ezeken a területeken kezdődik szúnyogírtás az árvíz után
A szakemberek a héten a két folyó mentén, illetve a Rába és a Duna torkolatánál biológiai módszerrel lépnek fel a szúnyoglárvák ellen.
A szakemberek a héten a két folyó mentén, illetve a Rába és a Duna torkolatánál biológiai módszerrel lépnek fel a szúnyoglárvák ellen.
A Balatonnál tapasztalhattunk, hogy esténként jellegzetes zúgó-zümmögő hang kíséretében tömegesen rajzott egy szúnyognál nagyobb méretű, zöldes színű rovar, amely napközben a partmenti növényzeten pihent és csak zavarásra reppent fel.
Az elmúlt hetek meleg, nagyobbrészt száraz időjárásának köszönhetően folyamatosan csökkent a csípőszúnyogok lárvái számára ideális vizes élőhelyek száma és kiterjedése.
A héten tíz vármegye száznyolcvan településén és hat budapesti kerületben folytatódik a szúnyoggyérítés, összesen negyvenezer hektáron.
Tizenhat vármegye négyszáznegyvennégy településén és Budapest hat kerületében, összesen 86 ezer hektáron lesz a héten szúnyoggyérítés.
Az ország számos megyéjében aggasztó a helyzet, hemzseg a vidék a vérszívóktól. Hajlamos mindenki az önkormányzatra mutogatni, és a katasztrófavédelmet hibáztatni: miért nem tesznek már valamit?! De mit tehetünk mi magunk, saját kertünkben ellenük?
A már kikelt szúnyogok ellen a települések belterületén, a lakóövezetekben kell védekezni, a kezelések platós gépjárművekre szerelt permetező berendezésekkel zajlanak.
A héten 13 vármegyében folytatódik a katasztrófavédelem által koordinált szúnyoggyérítés. A tervek szerint 230 településen, összesen hatvanezer hektáron lesznek kezelések.
Figyelem, az árkokban, ereszcsatornákban, virágalátétekben, temetői virágtartókban, vödrökben, hordókban megálló vízben tömegesen fejlődnek szúnyoglárvák!
Tizenegy vármegyében, csaknem 32 ezer hektáron gyérítik a szúnyogokat ezen a héten - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője
Az augusztus második felében lezúdult csapadék és az otthonok környezetében megmaradt vizek kedveztek a szúnyogok fejlődésének, emiatt ismét szükség van a védekezésre.
A repülőgépekkel végrehajtott kémiai szúnyogirtás nagyon súlyos ökológiai kockázatokat rejt, hazánk többszáz településén mégis felszállhatnak a permetező masinák - írta cikkében a Greendex.
E szer túlzott, hosszú távú és egyoldalú alkalmazása esetén a csípőszúnyogok - genetikai mutáció révén - ellenállóvá válnak a szer hatóanyagával szemben.
Az idei évben a folyó menti településeken, főképp a Duna, a Rába és a Dráva mentén jelentős szúnyoginvázió alakult ki a nyár első felében.
A nagy melegben a szúnyogok aktivitása a napnyugta utáni időszakra tolódik, amikor a repülésbiztonsági szabályok miatt már nem lehet légi gyérítést végezni.
Tizennégy vármegye összesen 322 településén, csaknem 88 ezer hektáron gyérítik a héten a szúnyogokat. Az irtószer emberekre, háziállatokra nem jelent veszélyt.
Egyre súlyosabb az ország nyugati térségében a szúnyoghelyzet. A levonuló árvíz miatt rengeteg az élősködő, a települések azonban nem kaptak engedélyt a légi szúnyoggyérítésre.
Először földi biológiai gyérítési módszert alkalmaznak a természetvédelmi oltalom alatt nem álló ártéri területeken, majd a levegőből védekeznek tovább.
A szer az alkalmazott dózisban a szúnyoglárvákon kívül más élőlényekre nincs hatással, így élővizekben is biztonságosan felhasználható.
Nem csak a folyók és a tavak mentén képesek fejlődni, számos fajuk kifejezetten emberközeli életmódot folytat, kerti játékokban, virágalátétekben, madáritatókban szaporodnak.