
Újabb magyar városban jelent meg a veszélyes rovar: nagy baj lesz, ha elszaporodik
A rovarok számos - nem csak trópusi eredetű - vírust képesek meghonosítani, alkalmazkodóképesek és szaporák, ezért folyamatos monitorozásuk kiemelten fontos.
A rovarok számos - nem csak trópusi eredetű - vírust képesek meghonosítani, alkalmazkodóképesek és szaporák, ezért folyamatos monitorozásuk kiemelten fontos.
Az utóbbi évek fejlesztései után végre újra érkeznének az üdülőövezetbe. Végre kezdett visszatérni az élet a faluba, ám az elviselhetetlen szúnyoghelyzet miatt minden megtorpant és az irtásra nincs lehetőség.
A célzott biológiai szúnyogirtás sokkal hatékonyabb, mint a kémiai, mert nem a fejlett szúnyogokat, hanem a lárvákat pusztítja el, más rovarokat viszont – a kémiai szerrel szemben – nem károsít.
A szúnyogok által terjesztett betegségek térnyerése az egész világon jelentős. Kemenesi Gáborral, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont virológusával beszélgetett a HelloVidék, aki több mint 12 éve foglalkozik a szúnyogok tudományos vizsgálatával.
A júniusi csapadékos időjárás miatt szinte mindenütt tömegesen vannak jelen a szúnyogok. A középső és nyugati országrészben a lárvatenyészőhelyek mérete csökkent, azonban a Tisza mentén továbbra is jelentős területeken képesek szaporodni.
A szúnyogok számos más rovarral együtt kiváló táplálékul szolgálnak például a madaraknak és a denevéreknek, de házunk táján mégsem látjuk őket szívesen. Íme néhány természetes módszer az elűzésükre.
Most az elszórt, egyenként kisebb, de jelentős számú vízmegállások, valamint az állandó elöntésű tenyészőhelyek megemelkedett vízszintű szegélyzónái jelentik a csípőszúnyoglárvák elsődleges élőhelyét.
Tavaly régen nem látott szúnyogsereget kapott a térség. Idén ráadásul az európai közegészségügyi hatósági korlátozások miatt a légi kémiai szúnyogirtás lehetősége megszűnik.
A katasztrófavédelem szakemberei légi permetezéssel, illetve földi biológiai módszerrel ritkítják a vérszívók lárváit. A lárvák ellen felhasznált készítmény egy baktérium által termelt speciális fehérjét tartalmaz.
Amennyiben az április 2-3-ára kijelölt tartaléknapokon is szeles marad az idő, jövő hétre tolódhat a beavatkozás, amelyről tájékoztatást kapnak az érintettek.
Nyugat-Európa számos országában már évtizedek óta a védekezés szerves része a kerti vizek kezelése. Ott régóta bevett szokás az, hogy a helyhatóság irtószerrel segíti a lakosságot.
A szúnyoglárvák elleni védekezéshez biológiai úton előállított készítményeket használnak, a kifejlett szúnyogok elleni kémiai készítmény a mezőgazdaságban is elterjedt, jól ismert piretroid típusú hatóanyagot tartalmaz.
A napnyugta utáni órákban földi szúnyoggyérítés indul a Jász-Nagykun-Szolnok megyei településen. Az önkormányzat fontos óvintézkedésekre hívja fel a lakosság figyelmét.
Asztmás rohamot kapott egy fiatal lány hétfőn este, miután a szúnyoggyérítő jármű a házuk előtt permetezett
Jó hír a szolnokiaknak: végre elindul a szúnyoggyérítés a településen és ha az időjárás sem szól közbe, hamarosan kevesebb vérszívó hemzseghet majd a városban.
A felmelegedés hatására több térségben megjelentek a kifejlett szúnyogok, ezért hétfőtől a lárvák irtása mellett megkezdődik a kifejlett egyedek elleni védekezés is.
A kölyökkutyák és a lélekben soha fel nem növő, idősebb négylábú kedvenceink élénken érdeklődnek az apró, mozgó élőlények iránt, és egyáltalán nem hatja meg őket a magas rizikófaktor, ha játszani akarnak velük. Nekünk azonban vigyáznunk kell rájuk.
A biológiai eljárás során egy természetben is előforduló talajlakó baktérium által termelt fehérjét juttatnak a környezetbe, olyat, amely kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, minden más élőlényre ártalmatlan.
Elindult az országos szúnyoggyérítési program végrehajtása, amelyet a Velencei-tó nádasaiban fejlődő lárvák irtásával kezdenek biológiai eljárással.
A mostani koronavírus egy teljesen új emberi vírus, nem vérrel, hanem cseppfertőzéssel terjed. Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja videójában a rágcsálókkal kapcsolatban is eloszlatja a tévhiteket.