Ide már nem lesz elég a légycsapó: rémisztő darázsfajt észleltek Magyaroroszágon

HelloVidék   
  Megosztom
Ide már nem lesz elég a légycsapó: rémisztő darázsfajt észleltek Magyaroroszágon

Rossz hírrel indult az ősz a hazai méhészek számára - írja a Telex. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) közleménye szerint Magyarországon is megjelent az ázsiai lódarázs. Az elsőt a Szigetközben észlelték.

Márta Tamás méhész volt az első, aki itthon megfigyelte és befogta az első példányokat. Ezek azonnal be is kerültek a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe és minden kétséget kizáróan a tudományos folyóiratokban is ott lesznek nem sokára.

Az OMME mosonmagyaróvári szervezetének vezetője, Varga Tamás Imre azt mondta: ő segítette az azonosítást, vitte be a mintákat a központba. A szakértő a Telexnek arró beszélt, hogy várható volt az ázsiai lódarázs megjelenése, de azt gondolták, hogy ez csak 3-5 múlva következik be, és addigra valamilyen védekezési formát ki tudnak már dolgozni a rovar ellen.

„A franciák és a spanyol méhészek sokat szenvedtek vele. Abban reménykedünk, hogy itt, a Szigetközben csak egy fészkük lehet, és ha azt elpusztítjuk, időt nyerhetünk, gátolhatjuk a gyors terjeszkedést. Ugyanis ha az anyák tavasszal saját fészket építenek, akkor jövőre jóval több ázsiai lódarázs lehet a környéken”

– magyarázta Varga Tamás Imre.

Azt is hozzhátette, hogy a darazsak befogásában azt tapasztalták, hogy a légycsapó ide nem elég, a leghatékonyabb fegyvernek a teniszütő bizonyult. Több példányt agyonütöttek vele, de volt, amelyiket élve kapták el: előbb leszorították őket, majd befogták.

Vas Zoltán biológus, a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa szerint az ázsiai lódarazsat 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta folyamatosan terjeszkedik Európában. Évről évre közeledett Magyarország felé. Pánikra azonban nincs ok: ez a faj valamivel kisebb méretű, mint a nálunk élő európai lódarázs, és nem agresszívabb, mint az őshonos darázsfajaink. Lakossági, közegészségügyi szempontból lényegi különbséget nem fog okozni.

„Sajnos azonban az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik házi méhekre, így a szükségtelen félelem és félelemkeltés helyett szorítsunk inkább a hazai méhészeknek, hogy a faj megjelenése minél kevesebb kárt okozzon nekik és a beporzó rovaroknak ”

– írta a biológus a múzeum Facebookján.

Most tehát a legfontosabb feladat az ázsiai lódarázs fészkének megtalálása a Győr-Moson-Sopron megyei Kimlénél. Külföldi mintát követve azon gondolkodnak, hogy egy élve elfogott példányra rovarjelölő csipet tesznek, majd a jelet követve találnák meg a fészket. Ígéretet is kaptak az országos egyesülettől, hogy segítik ennek beszerzését.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

lódarázs

méhek

méhészet