Figyelem, veszélyes lehet itt a fürdőzés! Így kerüljük el a bajt a hazai bányatavakban

HelloVidék   
  Megosztom
Figyelem, veszélyes lehet itt a fürdőzés! Így kerüljük el a bajt a hazai bányatavakban

Megérkezett a nyár és ezzel együtt szűkebb hazánk strandjai is megnyitottak. Nem árt azonban oda figyelni, mert könnyen baj lehet a lubickolásból. A természetes vizek sokszor kiszámíthatatlanok, ezt mindig tartsuk szem előtt. A sekély víz is rejthet veszélyeket, de még nagyobb körültekintést ígér, ha a mély és hidegebb bányatavakban mártóznánk meg a kánikulában.

Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta portálunknak, hogy mire kell ügyelni fürdőzés közben, írja a nool.hu.

Strandolni csak a kijelölt fürdőhelyen, illetőleg ott szabad, ahol az nem esik tiltó rendelkezés hatálya alá. Ezeket a partszakaszokat előzetes mérések és vizsgálatok alapján, hozzáértő szakemberek jelölik ki. Kerülni kell a nem kijelölt vizekben történő fürdőzést, ilyenkor ugyanis nem csak szabálysértést követ el, hanem az életével játszik az ember. Helyenként ugyanis hirtelen mélyülhet a meder, vagy épp erős lesz az adott szakaszon a sodrás. A változó vízmélység- és hőmérséklet különbség miatt pedig a bányatavak különösen veszélyesek

- hívta fel a figyelmet Kapás Márton.

A sajtószóvivő azt is kiemelte, hogy, akik nem tudnak úszni, csak sekély vízben fürdőzzenek, és ne menjenek a mély vízbe még csónakkal, vagy felfújható matraccal sem. Aki tud úszni, annak is figyelni kell magára, főleg a nagy melegben.

Ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe, valamint kerüljék el a vízi járművekről és fürdőeszközökről való hirtelen vízbeugrást. Ez a szervezetnek ugyanis egy sokkhatás, amely légzésmegállást, szívritmuszavart vagy keringésleállást is okozhat. Szeszes ital és gyógyszer hatása alatt, valamint bódult állapotban kerüljék a nyílt vízi fürdőzést, ilyenkor gyakran nem sikerül helyesen felmérni egy-egy helyzetet, amely akár tragédiához is vezethet

– hangsúlyozta a sajtószóvivő.

Mint mondta, az úszni nem tudó gyermekek csak felnőtt kíséretében fürödhetnek a szabad vizekben, de még ilyenkor is javasolt mentőmellényt is használni a biztonság kedvéért. Közeledő vihar esetén pedig el kell hagyni a vizet. Ez nem csak a fulladásveszély, hanem a villámcsapás elkerülése miatt is fontos.

Több helyen is tartanak úszótanfolyamot

A pásztói strandra várják azokat a gyerekeket, akik szeretnének megtanulni úszni. A Zsigmond Király Általános Iskola közösségi oldalán tette közzé a felhívást, miszerint a tanfolyam célja, a biztonságos mozgás elsajátítása a vízben és lehetőség szerint egy úszásnem megtanulása. Azok is jelentkezhetnek azonban, akik javítani akarják úszástudásukat. Az első foglalkozás július 3-án, hétfőn lesz majd.

Salgótarjánban a strand programok sokaságával várja az érdeklődőket. Az önkormányzat korábban azt a tájékoztatást adta portálunknak, hogy július 21-23. között Salgó Cup Nemzetközi Strandkézilabda Torna lesz, július 26-án Pont Ott Partit rendeznek, majd augusztus 12-én „Holtpont” Pankrációs rendezvénynek ad otthont a strand. Július 10-29. között pedig három turnusban a strandfürdő területére úszótábort is szerveznek.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

nógrád megye

bányatavak

fürdőzés

veszélyek

strandolás

kapás márton

katasztrófavédelem