Milliárdokat költöttek a Holt-Tiszánál fejlesztésre: mutatjuk, mire ment az ingyen pénz

MTI   
  Megosztom
Milliárdokat költöttek a Holt-Tiszánál fejlesztésre: mutatjuk, mire ment az ingyen pénz

Befejeződött a Szeged határában húzódó Gyálai Holt-Tisza vízgazdálkodási infrastruktúrájának fejlesztése, az uniós támogatással megvalósuló, több mint 2,5 milliárd forintos költségvetésű beruházás célja az élővíz jó ökológiai állapotának elérése volt.

Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG) vezetője a projektet bemutató csütörtöki rendezvényen közölte, a Gyálai Holt-Tisza Magyarország egyik legnagyobb - 18,66 kilométeres - holtága, a 19. század második felében a folyó kanyarulatainak átvágásával alakították ki.

A holtág azonban az idők során nem figyelmet, hanem kizsákmányolást kapott, a helyzet vízügyi, természetvédelmi és közegészségügyi szempontból is fenntarthatatlanná vált. Két egymáshoz kapcsolódó projekttel sikerült a Dél-Alföld egyik legrégebben húzódó vízügyi problémájára választ adni

- mondta a szakember.

A holtág Feketevíz elnevezésű, majdnem 3 kilométeres szakaszának állapota az elmúlt évtizedekben az ipari, illetve kommunális szennyvíz bevezetése miatt rendkívül leromlott. E terület kármentesítése egy másik, 4,5 milliárd forintos költségvetésű projekt keretében valósul meg

- tudatta az igazgató.

A holtág vízügyi infrastruktúrájának fejlesztése hosszútávon biztosítja, hogy a kármentesítés során elért jó állapot fennmaradhasson

- hangsúlyozta Kozák Péter. Hozzátette: újabb fejlesztésekkel valódi turisztikai vonzerőt is nyerhet majd a holtág és környéke.

Megyery Tamás beruházási osztályvezető elmondta, a munkálatok során összekapcsolták a holtág korábban egymástól elválasztott szakaszait, csaknem 3 kilométeren az áramlási viszonyok javítása érdekében eltávolították a mederben felhalmozódott iszapot. A parti rézsű mederbecsúszását több mint egy kilométeren cölöpsorral, illetve kőszórással akadályozták meg. Az átalakított Hattyasi szivattyúteleppel szükség esetén biztosítani tudják másodpercenként 2 köbméter víz átemelését a Tiszából a holtágba, amely a vízpótlás mellett aszályos időszakokban lehetővé teszi a környező mezőgazdasági területek öntözését. Új vízkormányzó műveket építettek, a régieket pedig felújították, ezzel helyreállították a természetes folyásirányt. A holtág több pontjára pedig vízminőségi monitoringállomásokat telepítettek és fejlesztették a vízhozammérő-állomást is. A 2,528 milliárd forintos költségvetésű beruházás kivitelezője a Békés Drén Kft. volt.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

szeged

gyálai holt-tisza

holt tisza

fejlesztés

beruházás