Tényleg jobban élnek vidéken a nyugdíjasok? Meglepő dolog derült ki a friss felmérésből

Pénzcentrum   
  Megosztom
Tényleg jobban élnek vidéken a nyugdíjasok? Meglepő dolog derült ki a friss felmérésből

Nagyban függhet az idősek egészsége attól, mennyire sűrűn lakott területen élnek. Bár azt gondolhatnánk, a falvakban, vidéken egészségesebben élhetnek a nyugdíjasok a jó levegő, kertészkedési, kirándulási lehetőségek miatt, ez nem feltétlenül van így. Az Európai Unió országaiban a 65 év feletti idősek 41 százaléka nyilatkozta, hogy jó vagy nagyon jó az egészségi állapota. A sűrűn lakott területeken élők közt még magasabb, 42,5 százalék az arány. Magyarországon is hasonló a helyzet, minél városiasabb helyen élnek az idősek, annál többen számoltak be kiváló vagy jó egészségi állapotról, járt utána a Pénzcentrum.

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint, a sűrűn lakott területeken élő idősödő állampolgárok 42,5 százaléka számolt be jó vagy nagyon jó egészségi állapotról, ez két százalékponttal több, mint az átlag. Nyolc országban a városban élő 65 év felettiek aránya, akik jó egészségi állapotnak örvendenek, 50 százalék felett van. Írországban például 66,1 százalék. Érdekesség viszont, hogy éppen az íreknél a közepes sűrűségű területeken (agglomerációban, kisebb városokban) élők egészsége még jobb: az idősek 69,7 százaléka szerint jó vagy nagyon jó. A ritkásan lakott helyeken azonban arányuk csak 63,9 százalék, írja a Pénzcentrum.

Általában sokkal inkább jellemző, hogy a nagyvárosokban élő idősek nagyobb arányban számolnak be jó egészségről. Szlovákiában 14,6, Szlovéniában 11,3, Ausztriában 10,8, Bulgáriában 10,7, Máltán 9,5, Magyarországon 9,4 százalékpont a különbség a sűrűn és a gyéren lakott területek között. Olyat is csak néhány országban látni, hogy a ritkás népsűrűségű helyeken több a jó egészséggel élő 65 év feletti lakos. Ez a helyzet viszont az említett íreknél, hollandoknál, Luxemburgban, továbbá az osztrákoknál, franciáknál, Cipruson, az észteknél és a letteknél.

Azt is megvizsgáltuk, hogy milyen arányban számoltak be az idősek rossz vagy nagyon rossz egészségi állapotról területenként. Az EU-ban átlagosan 19,2 százalék azok aránya, akiknek az egészsége saját bevallásuk szerint rossz vagy nagyon rossz, és Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet: 20,7 százalék.

Rossz egészség tekintetében a horvát, szlovák és litván idősek járnak az élen az Unióban. Ráadásul Horvátországban (12,3) és Szlovákiában (14,2) több mint 10 százalékpont a különbség a sűrűn és a gyéren lakott területek között a városok javára. Hasonlóan nagy a differencia Portugáliában (10,9), Bulgária (10,9) és Málta (12,3) esetében.

A magyar fővárosban élők között a kiváló és jó egészségnek örvendő idősek aránya magasabb, 29,4 százalék volt, és a megyeszékhelyeken élő időseknek is 28,6 százaléka nyilatkozott kedvezően az egészségéről. A községek, falvak idős lakói között viszont már csak 26,5 százalék volt az arány.

Az, hogy országonként ilyen eltérő lehet Európán belül is, hogy a falvakban vagy a városokban, nagyvárosokban jobb-e az idős korosztály egészsége számos demográfiai és gazdasági okra vezethető vissza. Magyarországon jellemzően a városokban jobb az életszínvonal, az anyagi helyzet, amely nagy mértékben összefügg az egészséggel is. Az infrastruktúra sem elhanyagolható tényező, hiszen egy nagyvárosban könnyebben juthat egészségügyi ellátáshoz egy idős ember, jobban megoldható a közlekedés, több a magánszolgáltató.

Az olyan országokban, ahol a ritkásabb népsűrűségű területeken élő idősek az arányaiban egészségesebbek, valószínűleg ezek a tényezők nem olyan súllyal esnek a latba, mint nálunk vagy Szlovákiában, Bulgáriában, Szlovéniában, Horvátországban, a lengyeleknél vagy a portugáloknál. A hollandoknál például lehetséges, mivel az egész ország eléggé sűrűn lakott, hogy épp a legtehetősebbek élnek a városoktól távol, az infrastruktúra pedig nem okoz problémát az időseknek sem.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

vidék

város

egészség

idősek

egészségi álapot

felmérés

európai unió

nyugdíjasok