Szakmát próbáló időszak volt a magyar vízügy számára: mutatjuk, mi történt februárban

MTI   
  Megosztom
Szakmát próbáló időszak volt a magyar vízügy számára: mutatjuk, mi történt februárban

A rendkívül sok eső miatt ár- és belvíz, valamint - a Romániából érkező nehézfémszennyezés miatt - vízminőségi védekezésre is szükség volt idén februárban - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF).

Úgy fogalmaztak, ritkán tapasztalt, "szakmát próbáló" időszak volt 2021 februárja a magyar vízügy számára. Többféle vízkárelhárítási tevékenységhez, több vízügyi igazgatóság területén is egyszerre kellett embert, gépet, tudást és anyagi forrásokat mozgósítani.

Az árvíz miatt a Tisza felső és középső vízrendszerén, összesen 6 vízügyi igazgatóság területén, 214 gátőrjárásban kellett elrendelni az elsőfokú készültséget, 65 gátőrjárásban pedig az éjszakai figyelőszolgálatot is megkövetelő, másodfokú készültségre is szükség volt.

Belvíz az Alföld csaknem egész területén kialakult. Az intenzív szivattyúzásnak köszönhetően kevesebb mint 60 ezer hektár került csak víz alá, ám ehhez 407 csatornaőrjárásban kellett elrendelni első- vagy másodfokú készültséget. 203 szivattyú üzemeltetésével összesen naponta 10,7 millió köbméter belvizet juttattak vissza a földekről a folyókba.

Mindezeken túl, február 17-én Romániából - a rendszeresen gondot okozó PET-palackok mellett - nehézfémterhelés érte a Tiszát. A Szamoson érkező szennyezés szétterülésének megakadályozására nem csak zsilipeket kellett lezárni, de intenzív mintavételezésre is szükség volt annak érdekében, hogy ne fordulhasson elő a szennyezett víz felhasználása, fogyasztása. A szennyvízcsóva folyamatos értékelésekhez összesen 206 mintavételt kellett végrehajtani.

A védekezésnek köszönhetően sikerült a belvíz okozta mezőgazdasági károkat minimalizálni. Az árvízvédekezés során a természeti értékekben és ingatlanvagyonban nem keletkezett számottevő kár. A Tiszát 42 tonna (329 köbméter) PET-palacktól és egyéb kommunális hulladéktól mentesítették, és sikerült megakadályozni, hogy a nehézfémszennyezés kikerüljön a folyómenti területekre vagy bekerüljön az ivóvízhálózatba. Az OVF irányításával, a 12 területi vízügy igazgatóság összehangolt tevékenysége révén és a társszervek bevonásával a védekezési munkálatok összességében sikerrel zárultak

- olvasható a közleményében.

Címlapkép: Getty Images

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

belvíz

árvíz

nehézfém-szennyezés

országos vízügyi főigazgatóság

ovf