Így alakul a táppénz 2023-ban: ezt jó, ha mindenki tudja, különben bukja a pénzt

Pénzcentrum   
  Megosztom
Így alakul a táppénz 2023-ban: ezt jó, ha mindenki tudja, különben bukja a pénzt

Magyarországon minden, a Munka Törvénykönyvének hatálya alá tartozó dolgozó alapvető egészségügyi juttatása a betegszabadságra és a táppénzre való jogosultság. Mi a különbség a betegszabadság és a táppénz között, mi a táppénz jelentése, a táppénz hány százalék 2023-ban? Mennyi táppénz jár a magyar dolgozóknak? Ennek járt utána a Pénzcentrum.

Táppénz vagy betegszabadság?

Habár a gyakorlatban sokan hajlamosak vagyunk összekeverni a két kifejezést, valójában a betegszabadság és a táppénz nem ugyanazt a juttatást jelenti. A betegszabadság alapvetően a dolgozó saját megbetegedésére vonatkozik – évente maximum 15 munkanapon keresztül folyósítható a juttatás, a munkáltató költségére; a betegszabadság összege egységesen a dolgozó távolléti díjának 70%-a. Alapvető különbség a két juttatás között, hogy a betegszabadsággal ellentétben a táppénz a betegségen felül a keresőképtelenség egyéb eseteire is vonatkozik, írja a Pénzcentrum.

Amennyiben a 15 munkanapig tartó betegszabadság időtartama letelik, ám a dolgozó továbbra is keresőképtelen, a betegszabadság automatikusan táppénzre vált át. A táppénz 2023 évében a korábbi évekhez hasonlóan változatlanul egy bonyolultabb juttatás: azt, hogy hány százalék a táppénz, avagy mennyi a táppénz összege, azt a táppénz kódok határozzák meg (9 táppénz kód osztja fel a keresőképtelenség eseteit a táppénz jogosultság szempontjából). Mind a táppénz, mind a betegszabadság igénybevételére jogosult minden magyar dolgozó, aki a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik.

Táppénz igénylés 2023: mi kell hozzá?

A táppénz igénylése kapcsán fontos tudnunk, hogy a juttatás folyósításához mindenképpen szükséges a keresőképtelenség igazolása, amivel alátámaszthatjuk, hogy tényleg jogosultak vagyunk a táppénz összegére. A táppénzre irányuló igényünket jelezni kell a munkáltatónál, aki a kérelmünket 5 napon belül továbbítja a kormányhivatal irányába, ezt követően az ügyintézési határidő alapesetben 8, ritkábban 21 nap. A táppénz igénylése visszamenőleg is lehetséges (utólagos táppénz 2023), az orvosi vizsgálatra történő jelentkezéstől visszamenőleg 5 napra. Egészségügyi dokumentációval alátámasztott, indokolt esetekben a kormányhivatal szakértő főorvosa 30 napra visszamenőleg is igazolhatja a táppénzt, kivételes esetekben pedig maximum 6 hónapra visszamenőleg lehet táppénzt igényelni.

Mik a keresőképtelenség esetei?

A táppénz törvény értelmében keresőképtelennek minősül az a dolgozó…

  • aki (saját) betegsége miatt nem tudja munkáját ellátni;
  • aki várandóssága, szülése miatt nem tudja munkáját ellátni és csecsemőgondozási díjra nem jogosult;
  • aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
  • a szülő, a tizenkét évesnél fiatalabb gyermeke kórházi kezelése időtartama alatt, ha a gyermeke mellett tartózkodik egy fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
  • a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét otthon ápolja és egyébként a gyermeket a saját háztartásában neveli;
  • aki a méltányossági alapon adható táppénz tekintetében a szülő;
  • aki 12-18 év közötti beteg gyermekét otthon ápolja / akinek 12 - 18 év közötti gyermeke kórházi kezelése időtartamára a gyermeke mellett tartózkodik a fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményben;
  • az anyák, ha kórházi ápolás alatt álló (egyévesnél fiatalabb) gyermeküket szoptatják;
  • akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap; akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek; aki járványügyi/állategészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkakörben nem foglalkoztatható.

Meddig lehet táppénzt igényelni?

Gyakori kérdés, hogy mennyi a táppénz időtartama, hiszen a juttatás teljesen máshogy működik, mint a betegszabadság. Míg a betegszabadság munkanapokra vonatkozik, addig a táppénz összege naptári napokra jár, éppen ezért a táppénz mértéke is alacsonyabb. A táppénz 2023 évében is limitált ideig igénybe vehető juttatás: a táppénz igénylésre való jogosultság maximum 1 éven keresztül állhat fenn, ez alatt az időintervallum alatt a keresőképtelen jogosult a naptári napokra kapja a juttatást.

A táppénz összege csak akkor jár egy magyar dolgozónak, ha az igénylési feltételeknek megfelelően van fennálló TB-jogviszonya, fizeti az egészségbiztosítási járulékot, illetve képes igazolni a keresőképtelenségét – a keresőképtelenség igazolásáért forduljunk háziorvosunkhoz, szakorvosunkhoz! Nem jár táppénz akkor, ha a munkavállaló a keresőképtelensége ideje alatt teljes fizetését megkapja; ha saját jogán nyugdíj folyósításában részesül, ha a biztosítás szünetel, ha a keresőképtelenség elmúlt, illetve a keresőképtelenség igazolás lejártát követő szabadnapokra, pihenőnapokra sem jár már a táppénz összege.

Táppénz kalkulátor 2023: hány százalék a táppénz?

Szintén fontos kérdés, hogy mennyi táppénz jár a dolgozóknak, hiszen nem mindegy, hogy mennyi a táppénz összege, ha valaki hosszabb időre kiesik a munkából például üzemi baleset vagy veszélyeztetett terhesség miatt. Nos, a táppénz mértéke kapcsán elmondhatjuk, hogy általánosságban a napi átlagkereset 50-60%-a jár a táppénzen töltött naptári napokra, azonban kivételes esetben, ha a táppénz kódok is indokolják, az átlagkereset 100%-át is megkaphatja a dolgozó (üzemi baleset). Nézzük, mi a táppénz kódok jelentése, hogyan sorolják be törvényileg a keresőképtelenség eseteit a táppénzre való jogosultság szempontjából!

Táppénz kódok 2023

  • 1-es táppénz kód (Üzemi baleset): nincs betegszabadság; a táppénz összege a keresőképtelenség kezdetétől jár; nincs munkáltatói táppénz 1/3, ehelyett az egész költség a munkáltatót terhelheti (100%-os táppénz);
  • 2-es táppénz kód (Foglalkoztatási megbetegedés): nincs betegszabadság; a táppénz a keresőképtelenség kezdetétől jár; nincs munkáltatói táppénz 1/3, ehelyett az egész költség a munkáltatót terhelheti;
  • 3-as táppénz kód (Közúti baleset): van betegszabadság, azt követően jár a táppénz; ebből 1/3 munkáltatói táppénz;
  • 4-es táppénz kód (Egyéb baleset): van betegszabadság, azt követően jár a táppénz; ebből 1/3 munkáltatói táppénz;
  • 5-ös táppénz kód (Beteg gyermek ápolása): nincs betegszabadság; a táppénz a keresőképtelenség kezdetétől jár;
  • 6-os táppénz kód (Szülés): nincs betegszabadság; a táppénz összege a keresőképtelenség kezdetétől jár;
  • 7-es táppénz kód (Hatósági elkülönítés közegészségügyi okokból, azaz karantén): nincs betegszabadság; a táppénz a keresőképtelenség kezdetétől jár;
  • 8-as táppénz kód (Egyéb betegség): van betegszabadság, azt követően jár a táppénz, amelynek 1/3-a munkáltatói táppénz;
  • 9-es táppénz kód (Veszélyeztetett terhesség): nincs betegszabadság; a táppénz a keresőképtelenség kezdetétől jár; 1/3 munkáltatói táppénz.

Nettó táppénz kalkulátor 2023: mennyit adózunk a táppénzből?

A fentiekben megállapított táppénz összege bruttó érték, amelyre vonatkozik a 15%-os személyi jövedelemadófizetési kötelezettség. Így, hogy tudjuk, hány százalék a táppénz, amiből az SZJA-t is levonják, látjuk, hogy mekkora anyagi kiesést is jelent egy dolgozó számára az, ha hosszabb ideig kell táppénzen lennie – célszerű a betegség vagy a keresőképtelenség egyéb okának megszűnte után mihamarabb visszatérni a munkába.

A teljes cikk ITT olvasható.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

pénzcentrum

táppénz

betegszabadság

kalkulátor

munka törvénykönyve