Halálos szépségek nyílnak a magyar kertekben: mérgezőek, a májat is károsíthatják

Dubóczky Krisztina   
  Megosztom
Halálos szépségek nyílnak a magyar kertekben: mérgezőek, a májat is károsíthatják

A virágzó növények gyönyörűek így május közepén, a kertünkbe is szívesen ültetjük őket, olykor legszívesebben leszakítanánk néhányat, színpompájuk pedig néha még kóstolásra is csábít, főleg a gyerekeket vagy a háziállatokat. De vigyázzunk velük, mert ártatlannak tűnő külsejük halálos veszélyt rejthet, némelyikük már a bőrünkkel hosszasabban érintkezve is súlyos mérgezést okoz! Mutatjuk, melyeket kell kerülnünk, és a kutyánkat, cicánkat se engedjük soha a közelébe!

Sok mérgező dísznövényt már jól ismerünk, és igen gyakran vásároljuk is a kertjeinkbe, a kertészetek bőségesen kínálják őket, sokszor elég borsos áron. Ilyen a leander, a fikusz, a tiszafa, az angyaltrombita, de az ártatlannak tűnő mikulásvirág is. Ugyanakkor létezik néhány olyan növény, amelynek szépsége megtévesztő, és azt sugallja, bátran gondozhatjuk akár kesztyű nélkül is, ez azonban hatalmas tévedés.

Most azokat a növényeket gyűjtöttük össze, amelyek mérgező hatása még nem él a köztudatban, de réten-mezőn, erdőszélen vagy akár a kertjeinkben is előfordulhatnak, sőt sokukat dísznövényként is megvásárolhatjuk, ültetjük is őket előszeretettel, főleg magról. A veszélyességük ellenére sok helyen nem hívják fel a vevők figyelmét arra, hogy hogyan gondozzák ezeket a virágokat. A listán szerepel súlyosan mérgező, azonnali halált okozó, és "csak" mérgező növény.

1. Sisakvirág

A havasi sisakvirág (Aconitum napellus) bármely kertészetben megvásárolható úgy, hogy nem kapunk semmilyen figyelmeztetést, hogy a világ egyik legmérgezőbb növényét visszük épp haza. A sisakvirág (Aconitum), ismert a „mérgek királynőjeként”, akonit, farkasfű, a boglárkafélék lágyszárú fajokat magába foglaló nemzetségének tagja. A havasi sisakvirág az egyik legmérgezőbb növény ma hazánkban, de egész Európában is, mivel mérgező alkaloidokat tartalmaz, főleg akonitint és napelint, amelyek az idegrendszerre és a szívre hatnak. Épp ezért ezt a növényt még a népi gyógyászatban sem használják, sőt a belőlük készült gyógyszerek nagy részét is kivonták a forgalomból több országban, mert veszélyesek voltak.

A mérgezés tünetei a láz, a hányás, a nehézlégzés, fulladás, fejfájás, bénulás, de az is elég, ha csak a bőröddel érintkezik a növény, máris kiütést és hólyagokat okoz. Egyes legendák szerint Néró is sisakvirág méreggel ölte meg Claudiust, de egyes országokban a vadászok sisakvirág méregbe mártják a nyilakat a vadászat előtt.

Ha kertészkedsz, minden esetben viselj védőkesztyűt, csupasz kézzel soha ne érj a növényhez, de rövidnadrágban sem ajánlott a közelébe menni. Ha kisgyermek vagy kisállat van otthon, ezt a növényt ne ültesd a kertedbe, és ha vendégek érkeznek hozzád, és kerti partit tervezel, hívd fel figyelmüket a növény mérgező voltára.

Havasi sisakvirág
Havasi sisakvirág

A kisállatokra is halálos veszélyt jelent

A szívet támadja meg a sisakvirágok akonitin nevű alkaloidja. A rendkívül toxikus, lidokainhoz hasonló hatású vegyület már egy kisebb adag esetén is halálhoz vezető szívritmuszavart okozhat. Fokozza a kockázatot, hogy a méreganyag bőrön át is képes felszívódni, vagyis a növény puszta érintése is végzetes lehet.

Nagyon veszélyes kerti növény a sisakvirág. Nálunk még nem fordult elő, de hallotunk olyan esetről, amikor az állat a vázába tett virág vízébe nyalt bele, és mire a gazdik észrevették a bajt, már belepusztult a mérgezésbe

- mondta el kérdésünkre Dr. Kórik Csilla.

A szervezet méregtelenítésében élen járó máj is súlyosan károsodhat bizonyos méreganyagoktól. Kedvelt növény például a magyar háztartásokban a cikász pálma, amelynek cikazin és makromazin nevű összetevői már kis mennyiségben elfogyasztva is halált okoznak. Ismeretlen eredetű májproblémák fellépése esetén az állatorvosok rendszerint fel is teszik a kérdést a gazdiknak, hogy tartanak-e otthon cikászt, habár ez a típusú mérgezés igen ritkának számít.

A májkárosodás már a mérgezés nagy fokára utal, és nem minden esetben fordítható vissza a folyamat. Erőteljes rosszullét, szinte teljes elfekvés, hányás, valamint sárgaság jelentkezik náluk. Egy ilyen állapotban lévő állatnál a vérvizsgálat az első dolog, amit tehetünk, ami rögtön meg is mutatja, mennyire komoly a baj

- fejtette ki az állatorvos.

A sisakvirág ültetése és gondozása fokozott figyelmet igényel

A sisakvirágot tavasszal, április-májusban érdemes a kertbe elültetni, egy félárnyékos, világos, de nem napsütötte helyre. Kedveli a humuszos tápanyagokban gazdag talajt, és mivel közepes vízigényű növényről van szó, elég, ha a tartós száraz időszakban locsold meg alaposabban. Tavasszal érdemes a földbe egy adag komposztot vagy istállótrágyát is beásni, így elég tápanyaggal látod el a növényt nyári virágzáshoz.

A virágzás végén védőkesztyű használatával vágd vissza a virágokat a földtől mintegy 10-15 cm magasságban. A sisakvirágot szaporítani is könnyű, elég, ha tavasszal a töveket szétválasztod, és külön ülteted őket. Itt is fontos a védőkesztyű alkalmazása! A kertészetekben egy 80-100 centiméteres kifejlett példány 2500 Ft körüli áron kapható, de a magjait is árulják pár száz forintért.

2. Gyűszűvirág

Hasonlóan agresszív növény a gyűszűvirág, ami ugyancsak mutatós színes, lefelé csüngő virágaival, ám a növény minden része mérgező, tünetei a hányingertől, hányástól a látási zavarokon át a halálig vezetnek. A rendkívül veszélyes virágfajok közé tartozik a kikerics, amely főként hegyvidéken fordul elő, védett növény, halvány lilás-rózsaszínes virágjával, fakózöld szárával igen jellegzetes, nemigen lehet összetéveszteni semmivel: a virág kolhicint tartalmaz, ami azonnali szívrohamot okozhat.

A gyapjas gyűszűvirág a párás, napos helyet szereti, jól fejlődik homoktalajon is, de a meszes, tápdús talaj a legalkalmasabb számára. A tizennyolcadik században kezdték a gyógyászatban használni, szívgyógyszerként.

Gyűszűvirág
Gyűszűvirág

A piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea)

Magyar elnevezése kicsit megtévesztő, a színe ugyanis lilás. Nálunk a hazai kertekben népszerű dísznövényként ismert, de Európa területein vadon is nő, a sík és hegyvidékeken, illetve erdei irtásokon. Kétéves növény, a virágait a második évben hozza. A piros gyűszűvirág egy méter magas, finom szőrökkel borított, látványos virágú növény. Szép virágai harang alakúak, lecsüngenek, a pártatoroknál pettyekkel, sötét foltokkal tarkítottak. Azonos oldalon alkotnak fürtöt a hajtáson a virágok, fehér, bíborvörös, rózsaszín vagy sárga színben. A virágzási idejük június-július, így még most kezdődik a szezonjuk. Mivel mérgező növény, olyan helyre szabad csak ültetni, ahol a gyermekekre vagy kisállatokra nem jelenthet veszélyt.

A sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora)

A sárga gyűszűvirág száraz tölgyesek, erdei nyiladékok sárga virágú, feltűnő növénye. Hazánkban elsősorban az Északi-középhegységben gyakori. Fél-egy méter magasra is megnövő évelő növény, a hosszú fürtben nyíló virágai a gyűszűre emlékezetnek, a nevüket is erről kapták. A virágok színe sárga, vagy sárgásbarna. A virágzás júniustól augusztusig tart, elhagyatott utakon, útszéleken, tölgyesekben találkozhatunk vele főleg. A sárga gyűszűvirág is erősen mérgező, a növény kivonatából gyógyszert készítenek. A sárga gyűszűvirág szintén elsősorban magról szaporítható növény. A kertészetekben a nemesített gyűszűvirág palánták 4500-6500 forintba kerülnek 10 darabonként.

3. Bürök vagy foltos bürök

Az ókori athéni törvénykönyvekben a „bürökpohár” a kiszabható halálbüntetés egyik nemeként szerepelt. Szókratészt is ilyen módon végezték ki, azaz a foltos bürök mérgével teli poharat kellett kiinnia, miután istenkáromlásban, valamint az ifjúság tévútra vezetésében találták bűnösnek. Platón – elsőként – ekkor írta le a mérgezési tüneteket.

Bürök
Bürök

A foltos bürök azért is nagyon veszélyes, mert levele összetéveszthető a petrezselyemével, termése pedig az ánizzsal: a lágyszárú növény fehér, ernyőszerű virágai felfelé nyílnak, nagyobbacska bokrot alkotnak. Csupán néhány levelének elfogyasztása is halálos lehet, a mérgezés legvégső tünete a légzésbénulás, de vigyázni kell, mert a méreganyagai a bőrön keresztül is felszívódnak. A bürök egész Európában elterjedt, főleg rétek, árkok, patakpartok gyomnövénye.

4. Gyalogbodza vagy földi bodza

Különösen veszélyes most ez a növény, mivel a rendkívül népszerű és finom alapanyagul szolgáló bodzára megszólalásig hasonlít, vele szemben azonban súlyosan mérgező. Ugyanakkor főleg nyirkosabb területeken, réteken, árokparton, mezőkön, erdők szélén növekszik, kertben csak akkor fordul elő, ha elhanyagolt területről van szó, dísznövényként ugyanis nem árusítják. Az ehető bodzához képest picit később virágzik, így vigyázzunk, ha lemaradnánk a nagy "bodzavirágzásről", tévedésből és örömünkben felbuzdulva nehogy ebből készítsünk szörpöt!

Gyalogbodza
Gyalogbodza

Az ehető és a mérgező bodza

Kevesen tudják, hogy a bodzának két fajtája van, a fekete bodza, és a gyalogbodza, vagy más néven földi bodza. Ez utóbbi enyhén mérgező, a bogyók fogyasztása hányást, hasmenést, látászavarokat okozhat. Mérgező hatását nem olyan rég fedezték fel, mivel nagyanyáink még lekvárt is főztek belőle :)

A mérgező bodza és az ehető bodza megkülönböztetése

Az ehető bodza, azaz a fekete bodza akár 3 - 10 m magasra is megnövő bokor vagy cserje, az ágai lefelé hajlók, széttörve a belsejük szivacsos. A virágok szétosztva az egész bokron megtalálhatók, a termések lefelé csüngők. A növény virága és termése ehető, a többi része ennek is mérgező.

Azonnal forduljunk orvoshoz, ha megtörtént a baj

Ha mégis bekövetkezik a legrosszabb, és akár felnőtt, akár kisgyerek lenyelte egy-egy mérgező növény valamelyik részét, azonnal mentőt kell hívni!

Ha kirándulás közben történt a baj, itassunk a személlyel két-három deci meleg vizet kell itatni vele, majd a garatfal ingerlésével kiprovokálni, hogy távozzon a gyomortartalom. Arra azonban figyelni kell, hogy a kétévesnél fiatalabb kisgyerek letüdőzheti a hányadékot. Ha megindul a hányás, addig kell folytatni, míg a lenyelt növény el nem távozik a szervezetből.

Ám ezután szintén orvoshoz kell fordulni, és ugyancsak fontos, hogy mintát is vigyünk a lenyelt növényből, hiszen a kezelést így célzottan kezdhetik meg. A mérgezést elszenvedő lehetőleg ne egyen és ne igyon, amíg orvos nem látta, esetleg csak egy kis vizet, a zsírosabb tartalmú étel-ital ugyanis segíti a méreganyagok felszívódását. Persze nemcsak belsőleg jelenthetnek veszélyt a mérgező növények: a bőrre került allergén anyagokat bő vízzel vagy szappanos lemosással el kell távolítani.

Címlapkép: Getty Images

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

kerti virágok

mérgező növények

sisakvirág

gyűyzűvirág

bürök

gyalogbodza

mérgezés

kisállat