Riadót fújtak a hazai szakemberek: soha nem látott kullancsinvázió jöhet Magyarországon?
Egy friss kutatás alapján 2021-ben kettő, 2022-ben kilenc, 2023-ban újabb négy Hyalomma kullancsot találtak már Magyarországon
Egy friss kutatás alapján 2021-ben kettő, 2022-ben kilenc, 2023-ban újabb négy Hyalomma kullancsot találtak már Magyarországon
A szakorvosok és az érintettek a gyors felismerés és kezelés fontosságát hangsúlyozzák
Durván elszaporodtak a kullancsok Magyarországon: na de hogyan ismerhetjük fel a kullancspetéket, hihetünk-e Facebookon megjelent ijesztő fotóknak, posztoknak?
A klímaváltozás miatt a kullancsszezon kezdete is megváltozott. Korábban májustól augusztus végéig kellett figyelni, most már márciustól szeptember elejéig tart.
A csípés helyét fertőtlenítsük és jelöljük meg, pár napig figyeljük, és ha bármi olyan tünetet észlelünk, ami fertőzés gyanúját kelti, forduljunk azonnal orvoshoz.
A kullancsok, a természetes környezet részeként, mindig is itt voltak körülöttünk, így mára tévhitek egész sora kapcsolódik hozzájuk, de nézzük, hogy mivel is állunk szemben.
A kutatók szerint a kullancsok helyi eredetét igazolja, hogy június végén, a költési periódusban élősködtek a madarakon, így azok nem hozhatták a kullancsokat déli országból, különösen nem Afrikából.
Kora tavasztól folytatódik az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Kullancsfigyelő programja, amelynek során a szakemberek a lakosság bevonásával gyűjtenek adatokat a Magyarországon újonnan megjelenő veszélyes fajokról.
Meglepőnek tűnhet, de fontos észben tartanunk, hogy a kullancsok városi környezetben is megtalálhatóak, többek között kedvelt parkjainkban, családi házaink kertjében, illetve a magas fűvel benőtt, elhanyagoltabb területeken érdemes odafigyelnünk.
Az éghajlatváltozás következtében megnövekedett a parazitaaktivitás egész évben, ráadásul új, különösen veszélyes kullancsfajok is megjelentek, így egyre gyakoribbá válnak a társállatok életét veszélyeztető megbetegedések.
Bár a boltok polcain számtalan kullancsriasztó szer közül válogathatunk, és sokukon ott virít a “natural”, “bio” felirat, biztosabb, ha nem permetezzük vegyszerekkel magunkat. Készítsünk inkább kullancsriasztó szert házilag, íme pár szuper recept!
Csak Vas megyében tavaly mintegy 68 bejelentett Lyme-kóros esetet regisztráltak a Kormányhivatal adatai szerint. Hogyan ismerhetjük fel, hogy baj van, mit tegyünk?
Az enyhe időjárásnak köszönhetően az idei évben korábban elindult a kullancsszezon. Hazánk a súlyos betegségeket terjesztő vérszívók által legfertőzöttebb országok közé tartozik.
A korábban beköszöntött tavasz miatt idén a szokásosnál is hamarabb lehet számítani az őshonos, valamint az újonnan megjelent Hyalomma kullancsok felbukkanására Magyarországon.
Hasonlóan a kullancsokhoz, különböző kórokozókat, mikrobiális élősködőket, baktériumokat is terjeszthetnek.
Alig várjuk, hogy a természetben levezessük a stresszt, és felpezsdítsük a vérünk. Erre rajtunk kívül, még leginkább a kullancsok várnak, amelyek némelyike veszélyes betegségeket terjeszthet. Úgyhogy érdemes odafigyelni a megelőzésre!
Nem árt, ha közelebbről is megismerkedünk ezekkel az élősködőkkel, valamint az általuk terjesztett leggyakoribb betegségekkel. Megkedvelni talán így sem fogjuk őket, de hatékonyabban védekezhetünk ellenük.
Vigyázat, az elmúlt évek enyhe időjárása segítette az áttelelésüket, így szinte az év bármely szakaszában fennállhat a veszélye annak, hogy a természetben járva fertőzött kullanccsal találkozhassunk!
A kullancscsípést a legtöbben időszakos veszélyforrásnak tartják, pedig a klímaváltozás következményeként hosszabb lett a kullancsszezon és már késő ősszel, sőt télen is aktívak maradhatnak ezek az akár súlyos betegségeket terjesztő élősködők.
Európa első számú vegyszermentes kullancs- és bolhariasztó készülékét egy magyar kisvállalkozás gyártja. A Tickless kullancsriasztó idén tízéves, és immár 1 millió darabot adtak el belőle 5 kontinens 52 országában.