Védett madarak a magyar kertekben: egymilliót is fizethetsz, ha kárt teszel bennük

Dubóczky Krisztina   
  Megosztom
Védett madarak a magyar kertekben: egymilliót is fizethetsz, ha kárt teszel bennük

Rengeteg madár fordul meg nyaranta kertünkben, aminek sokan nem örülnek, mert azt érzékelik, hogy néha megeszik a termést, vagy éppen a teraszt csúfítja el a jelenlétük bizonyítéka, a madárürülék. De mielőtt nekiállnánk, hogy leverjük a fecskefészket, vagy kárt tegyünk a háziverébben, tudnunk kell, hogy védett madarakról van szó, melyek nagyon is hasznosak a helyi ökoszisztémában, így a kertünk egyensúlyának a fenntartásában is. Inkább védjük és segítsük őket, mert az elpusztításukért komoly bírság és büntetés járhat! Mutatjuk. 

A Btk. 242. és 243. §-a rendelkezik a természetkárosításról

Fokozottan védett élő szervezet egyedét, védett élő szervezet vagy az Európai Unióban természetvédelmi szempontból jelentős növény- vagy állatfaj egyedeit, feltéve, hogy azok külön jogszabályban meghatározott, pénzben kifejezett értékének együttes összege eléri a fokozottan védett élő szervezet egyedei esetében megállapított, pénzben kifejezett legalacsonyabb értéket, a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló EK tanácsi rendelet A és B melléklete hatálya alá tartozó élő szervezet egyedét jogellenesen megszerzi, tartja, forgalomba hozza, az ország területére behozza, onnan kiviszi, azon átszállítja, azzal kereskedik, illetve azt károsítja vagy elpusztítja, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Ugyanakkor a kertünkbe is beköltözhetnek ezek a védett állatfajok, ilyenkor pedig hajlamosak vagyunk arram hogy meggondolatlanul az irtáshoz folyamodjunk, ha termésünket veszélyeztetik. Magyarországon a vadon élő állatok (azaz nem háziállatok) védelmét az 1996. évi LIII. törvény szabályozza, mely kimondja:

A védett állatfajok listáját a 13/2001. (V. 9.) Környezetvédelmi Minisztériumi rendelet 2. melléklete tartalmazza, itt található egy felsorolás róluk az eszmei értékükkel együtt, valamint meghatározza a feltételeket, amelyek fennállása esetén egyes fajok gyérítése vagy riasztása a védettsége ellenére megengedhető.

Ekkora büntetést kockázatunk, ha elpusztítjuk kertünk madarait

Valamennyi európai madárfaj tekintetében általános védelmi szabályokat deklarál a védettségükre vonatkozó, Európai Unió által meghatározott irányelv, ennek keretében tagállami szinten tiltani kell azok bármilyen módszerrel történő szándékos elpusztítását, befogását, fészkeik, tojásaik szándékos elpusztítását, károsítását, fészkeik eltávolítását vagy eltávolítását, tojásuk természetből való begyűjtését, szándékos zavarásukat, illetve a vadászati, befogási tilalom alá tartozó fajok példányainak a tartását.

Ugyancsak tilos az irányelv hatálya alá tartozó madárfajok, azok származékának eladása, eladási célú szállítása, eladásra történő tartása, illetve eladásra felkínálása. E tilalom alól kivételt képeznek az irányelv III/1. mellékletében szereplő fajok jogszerűen szerzett példányai, illetve az irányelv III/2. mellékletében szereplő fajok, ha a tagállam – megfelelő konzultáció után – azok megszerzését nemzeti jogszabályban lehetővé teszi. Ez utóbbi szabályozás feltétele, hogy a kereskedelem nem veszélyeztetheti az adott faj állományát, földrajzi elterjedését vagy szaporodási rátáját a közösség egészében.

Az irányelv külön foglalkozik a vadászati hasznosítással. A tagállamok általános kötelezettsége, hogy az irányelv hatálya alá tartozó fajok vadászata esetén – beleértve a solymászatot is - biztosítsa az észszerű hasznosítás és az ökológiailag kiegyensúlyozott állományszabályozás elveinek érvényesülését. A vadászható fajok esetében is a fészekrakás, szaporodási időszak, költés, vonuló fajok esetében a fiókanevelési területükre történő visszatérés során vadászati tilalmi rendelkezéseket kell hozni.

100 000 forintos a bírság egy egyed elpuszításáért:

böjti réce, feketenyakú vöcsök, kis kárókatona, bölömbika, törpegém, bakcsó, nagy kócsag, fehér gólya, darázsölyv, pusztai ölyv, Feldegg-sólyom, északi sólyom, sárszalonka, szerecsensirály, küszvágó csér, fattyúszerkő, gyöngybagoly, füleskuvik, hóbagoly, kuvik, uráli bagoly, gyurgyalag, nagy fülemüle, kis légykapó, bajszos sármány, csonkafülű denevér.

250 000 forintos a bírság egy egyed elpuszításáért:

márványos réce, Steller-pehelyréce, jegesréce, vörösnyakú vöcsök, rózsás gödény, kis kócsag, vörös gém, dögkeselyű, fakó keselyű, barátkeselyű, fakó rétihéja, pusztai sas, héjasas, Eleonóra-sólyom, gólyatöcs, gulipán, nagy sárszalonka, piroslábú cankó, tavi cankó, kormos szerkő, fehérszárnyú szerkő, réti fülesbagoly, fehérhátú fakopáncs.

500 000 forintos bírság egy egyed elpuszításáért:

cigányréce, kékcsőrű réce, császármadár, borzas gödény, üstökösgém, batla, kanalasgém, fekete gólya, hamvas rétihéja, kis héja, fekete sas, szirti sas, törpesas, halászsas, fehérkarmú vércse, kék vércse, vándorsólyom, törpevízicsibe, haris, reznek, ugartyúk, lilebíbic, nagy goda, nagy póling, kis csér, uhu, szalakóta, szikipacsirta, vízirigó, kövirigó, kerti sármány.

1 000 000 forintos bírság egy egyed elpuszításáért:

kis lilik, vörösnyakú lúd, rétisas, kígyászölyv, békászó sas, parlagi sas, kerecsensólyom, túzok, széki lile, vékonycsőrű póling, csíkosfejű nádiposzáta.

Mindennapos látogatók a ketjeinkben

A nagy ragadozó madarak mellett, amilyen például a rétisas, melynek esznei értéke egymillió forint, számos olyan énekes- és/vagy költözőmadárfaj létezik, amelyik kertünk állandó vendége, nyaranta pedig kedves lakója lehet. Ezen madarak elűzése, elpusztítása bizony komoly természetkárosításnak számít, ezért jól gondoljuk meg, hogy leverjük-e azt a fecskefészket az eresz alól! Inkább tegyünk oda műfecskefészket, hogy csábítsuk őket magunkhoz, ugyanis nagyon hasznos tevékenységet végeznek az ökoszisztémában, és a kertünket is megszabadítják számos kártevőtől! Talán sokan nem tudják, de a házi veréb is védett madár, az elpusztítása pedig büntetendő! Itt egy lista a kertünkben leggyakrabban előforduló, kistestű madarakról és eszmei értékükről:

  • széncinege: eszmei értéke 25000 Ft
  • kék cinege: eszmei értéke 25000 Ft
  • csuszka: eszmei értéke 25000 Ft
  • mezei veréb: eszmei értéke 25000 Ft
  • házi veréb: eszmei értéke 25000 Ft
  • nagy fakopáncs: eszmei értéke 25000 Ft
  • feketerigó: eszmei értéke 25000 Ft
  • füsti fecske: eszmei értéke 50000 Ft
  • molnárfecske: eszmei értéke 50000 Ft
  • vörösbegy: eszmei értéke 25000 Ft
  • sárgarigó: eszmei értéke 25000 Ft

A seregély is hasznos madár!

A vetési varjúhoz hasonlóan ellentmondásos gazdasági megítélésű madár a seregély, hiszen károsítja többek között a szőlőt, ellenben ízeltlábú, különösen talajban élő rovarlárva fogyasztása révén kifejezetten hasznos gazdálkodási szempontból. Gyérítése, risztása - mivel Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős állatfajnak minősül - kizárólag a 13/2001 KöM rendeletben foglaltak szerint lehetséges! Azok a csapatok, melyek ősszel nagy számban szállják meg a szőlőket, nem az itteni, hanem a tőlünk északabbra költő populációk egyedei. A seregély európai jelentőségű védelmi státuszú madár, irtása tilos!

Címlapkép: Getty Images

TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!

A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

védett madarak

bírság

büntetés

természetvédelem

környezetkárosítás