
Ingatlanpiaci kitekintő: milyen ingatlanokat, mennyiért vásároltak idén a magyarok?
Járjunk utána, hogyan alakult az idei évben az ingatlanpiac: milyen életkorú vevők vásároltak, milyen ingatlanok fogytak készpénzért, hitelért cserébe 2023 évében?
Járjunk utána, hogyan alakult az idei évben az ingatlanpiac: milyen életkorú vevők vásároltak, milyen ingatlanok fogytak készpénzért, hitelért cserébe 2023 évében?
A legtöbb magyar vármegyeszékhelyen jellemzően 1-2 önálló kiadó ingatlan található, aminek a havi bérleti díja nem több 77 ezer forintnál.
A korábbi visszafogott hónapokhoz képest októberben az ébredezés jeleit mutatta az országos lakáspiac, ami leginkább a keresleti oldalon látható, sokan már az új CSOK-kal spekulálnak.
Lényegében mindenhol megállt az albérletpiaci drágulás. Szeptemberben ugyanis országosan 0,1 százalékkal emelkedtek, a fővárosban pedig 0,3 százalékkal csökkentek az átlagos lakbérek a KSH-ingatlan.com legfrissebb lakbérindexe szerint.
A magas infláció és kamatkörnyezet miatt az utóbbi időszak aligha nevezhető a lakáspiac aranykorának: vajon tényleg megérheti épp most beleugrani egy lakásvásárlásba?
A vevők megérezték az ingatlanpiac gyengülését: általában megpróbálnak alkudni, de az eladók erre sok esetben nem nyitottak, és nem akarnak engedni az általuk elképzelt árakból.
Élénkülő kereslet látható a nagyvárosokban az eladásra kínált használt lakások iránt, emellett a CSOK és Babaváró is egyre népszerűbb, az érdeklődések a háború előtti szintre tértek vissza.
Milyen ingatlanokat keresnek most a magyar vevők, melyik típus nem kell akkor sem, ha egyébként olcsón adják? Mennyit vagyunk hajlandóak rászánni egy családi házra?
Elképesztő milyen felfordulás van az ingatlanpiacon. Hogy melyek most a legolcsóbb megyék és városok? Ennek jártunk utána cikkünkben.
Az eladó lakóingatlanoknál a korábbi hónapokban látható lendületes kínálatbővülés lelassult. A kereslet pedig továbbra is visszafogott, de van, ahol már megjelentek a csokos vevők.
A nagyobb érdeklődés részben az év végén kifutó, vissza nem térítendő támogatást és egyéb kedvezményeket biztosító nagyvárosi CSOK igénylőknek is köszönhető.
A vármegyeszékhelyeken az új lakások átlagos négyzetméterára 595-1,1 millió, a használtaké pedig 269-748 ezer forint között mozgott.
Az idei év első nyolc hónapjában több mint 60%-kal kevesebb hitelt folyósítottak a bankok, mint 2022 augusztusáig - utoljára 10 éve volt ilyen alacsony a lakáshitelszerződések száma.
A hazai ingatlankínálat alig 4%-a tartozik ebbe a kategóriába, pedig hétvégi házaktól kezdve a fenntartható és luxuskivitelben készült ökoházakig mindent el lehet ezzel a technológiával készíteni.
Az eladóknak szembe kell nézniük azzal a ténnyel is, hogy most jóval nagyobb az ingatlanpiaci kínálat, mint egy éve, így a vevőknek van miből válogatniuk.
Összességében azért keresik a magyar lakásvásárlók a tervgyári házakat, mert azokat kedvező áron meg lehet venni. Ugyanakkor a legtöbb ilyen ingatlannal foglalkozni kell, de jól jön például, hogy jellemzően szabványméretek szerint épültek.
A korábbi csúcsoktól még jócskán elmarad, de február óta tendenciaszerűen növekszik a jelzáloghitel-szerződési volumen, ami az ingatlanpiac élénkülésére is utal.
A magyar ingatlanpiacon nagyjából minden huszadik vevő külföldi: arányuk 4-5 százalékot tesz ki az évi 5-6 ezer megvásárolt ingatlannal. Hol vásárolnak a legszívesebben?
Megváltozott a lakáspiac ebben az évben, elsősorban a visszafogott kereslet, a bővülő kínálat eredményeként, az új helyzetben így alakulnak az árak a különböző országrészekben.
Egyedül a nyugat-dunántúli büszkélkedhet vándorlási többlettel a hat vidéki régió közül, míg a dunántúli nagyvárosok esetében Győr és Sopron a legdrágább az első féléves adatok alapján.