Úri muri vagy valóban jó befektetés? Így élheti túl a karácsonyt a cserepes fenyőfa

HelloVidék   
  Megosztom
Úri muri vagy valóban jó befektetés? Így élheti túl a karácsonyt a cserepes fenyőfa

Egyre nagyobb divat lett az elmúlt években a dézsás vagy konténeres karácsonyfák vásárlása. Ugyan gondozásukra sokkal több időt és energiát kell fordítani, mit vágott társaikra, mégis évről-évre egyre többen bátorkodnak arra, hogy beruháznak egy csemetére. Cikkünkben most azoknak nyújtunk segítséget, akik még sosem vásároltak dézsás fenyőt. Így tehát annak jártunk utána, hogy miért érdemes élő fenyőt vásárolni karácsonykor, valamint milyen előnye és hátránya van, ha ezt a típust választjuk.

Egyre népszerűbb a konténeres fenyő

Sokan környezetkímélő és hasznos megoldásnak tartják, ha vágott helyett gyökeres fenyőt választanak az ünnepekre. Ennek több oka is van:

A kivágott fák növekedése körülbelül nyolc évig tart, olyan földterületeken, amelyeken más növények nem képesek életben maradni. A fák kivágása és piacra juttatása rengeteg energiát fogyaszt, karácsony után pedig az utcai kukákban vagy jobb esetben kályhákban, vagy mulcsként végzik.

Előnyösebbek a műfenyőnél is. Kényelmi szempontból jó megoldásnak tűnhet a műfenyő, mivel évekig eláll a padláson vagy a szekrényben, viszont érdemes tudni, hogy a legtöbb műfenyő PVC-ből, ólomból és acélból készül. Lássuk be, ez környezetvédelmi szempontból nem éppen a legelőnyösebb. Ráadásul ezek előállítása sokkal jobban megterheli a környezetet, mint az élő változat, sokkal kevésbé hasznosíthatók újra az egyes részek, a hulladékégetéskor pedig az ólom révén a levegőben rákkeltő anyagok szabadulnak fel.

Persze amellett, hogy az élő fa vásárlása kedvezőbb és akár követendő példa lehet a családban mások számára is, nagy kihívást jelent. A dézsába, konténerbe ültetett vagy földlabdás fenyő munkát, kitartást és figyelmet igényel, de ha mindezeket biztosítjuk, nem csak az ünnep alatt gyönyörködhetünk a fenyőnkben, hanem akár évekig is a kertünkben.

Ha nem tervezünk ennyire előre, vagy nincs hely az udvaron, ahová ki lehetne ültetni a fát karácsony után, jó opció lehet és költséghatékony megoldásnak bizonyulhat a kölcsönzés is. A legtöbb esetben a kölcsönzött, élő fa árának egy része kupon formájában levásárolható ott, ahol kölcsönöztük a fát. Főként a faiskolák, kertészeti áruházak alkalmazzák ezt, de egyre többször szerepel a hipermárketek kínálatában is.

Hogyan élheti túl a karácsonyt a dézsás fenyő a lakásban?

A gyökeres karácsonyfa feldíszítése és lakásban tartása az élő növény szempontjából rejt némi kockázatot. Viszont gondos odafigyeléssel azért a fenyő számára is túlélhető a karácsony – ehhez szeretne segítséget nyújtani a NÉBIH tájékoztatója.

Mire érdemes figyelni a szakemberek szerint?

A karácsony táján értékesített konténeres fenyők egy része nincs rendesen begyökeresedve, hiszen az értékesítés előtt általában egy-két héttel ültetik őket a konténerbe. A meleg lakásban a növényt stressz éri, a párologtatása fokozódik, nem tud megfelelő vizet felvenni, emiatt a tartalékaiból táplálkozik, s legyöngülhet, ráadásul a díszítés során a fa tűlevelei is megsérülhetnek. Amikor pedig ünnepek után ki kellene ültetni, a talaj még fagyott, ültetésre alkalmatlan, így a fenyő nem tudja felvenni a nedvkeringéshez szükséges vízmennyiséget. Éppen ezért érdemes figyelni arra, hogy meddig tudjuk a lakásban tárolni a fenyőt vagy, ha ott már nem fér, hová tudjuk elhelyezni kiültetésig. Hiszen a fa 10-15 napig bírja a lakásban, ezután mindenképp ki kell ültetni. Amit viszont vegyünk figyelembe a kiültetés előtt, az az, hogy:

Néhány tipp a beltéri tartáshoz:

  • A vásárolt, jutazsákba csomagolt gyökérzetű, úgynevezett földlabdás fenyőt a földlabdát körös-körül legalább 5 cm-rel meghaladó méretű edénybe ültessük.
  • Az ültetést jóval a felhasználás előtt végezzük, a talajt jól tömörítsük, rendszeresen öntözzük.
  • Ha konténeres fenyőt vásárolunk, a lomb felfelé való húzogatásával ellenőrizzük le, hogy jól be van-e gyökeresedve.
  • A konténerbe ültetett fenyőt a karácsonyt megelőző hónapokban a szabadban, a fagyos napok beálltával hűvös, világos helyiségben tartsuk, azért, hogy a növény számára a meleg lakás okozta stresszt a lehető legkisebbre csökkentsük.
  • A fenyőfát az ünnepek idejére a lakás világos, 15 fokot meg nem haladó hőmérsékletű helyiségében helyezzük el. Ha csak melegebb helyiséget tudunk biztosítani számára, úgy a meleg napok számát rövidítsük le.
  • A fenyőfa kiszáradt talaját rendszeresen öntözzük.
  • Az ünnepek után a fenyőt minél előbb vigyük számára optimális körülmények közé, és ültetésig hűvös világos helyen tároljuk.
  • Hosszabb fagymentes periódus beálltával megkísérelhetjük fenyőfánk kertbe kiültetését.
  • Az egyszeri beöntözést a beiszapolás érdekében nem spórolhatjuk meg. A hosszabb fagymentes időszak kedvez a begyökeresedésnek.
  • Tavasszal gondoskodjunk tápanyag-utánpótlásról, és őszig tartó rendszeres öntözésről.
  • A legyöngült növényeket a károsítók gyakran megtámadják, figyeljük az esetleges megjelenésüket, szükség esetén védekezzünk.

Címlapkép: Getty Images

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

dézsás fenyő

konténeres fenyő

dézsás fenyő tartása

konténeres fenyő tartása