
Szabad a falusi CSOK: ötezer fő alatti falvak több mint 93 százalékában elérhető
A polgármesterek abban bíznak, hogy így nagyobb eséllyel tudják megtartani a falvaikban a fiatalokat, sőt újabb családokat tudnak majd magukhoz vonzani.
A polgármesterek abban bíznak, hogy így nagyobb eséllyel tudják megtartani a falvaikban a fiatalokat, sőt újabb családokat tudnak majd magukhoz vonzani.
Módosul azoknak a településeknek a listája, amelyeken igényelhető a falusi csok. A friss listában 2679 település szerepel, bő kétszázzal több, mint a régi összeállításban!
Lássuk, hány elhagyatott falucskában és hol kezdhet új életet a világtól elzárkózni vagy csupán csak gazdálkodni vágyó magyar.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy mely megyékben volt a legnépszerűbb a támogatás, milyen értékben igényelték ezt a családok és lényegében: hogy változtatta meg a falusi csok egy éven belül a magyar lakáspiacot.
Megnéztük, hogy mely megyékben és településeken volt a legnagyobb érdeklődés a falusi csok iránt 2020 első felében.
A HelloVidék kíváncsi volt a CSOK-kal kapcsolatos változásokra és különbségekre, ezért megkerestük a Takarékbanknál Kun Ildikó értékesítési menedzsert, hogy válaszoljon pár kérdésünkre.
Nem feltétlenül a kormány tervei szerint alakul a falusi CSOK felhasználása: szigorú ellenőrzések következhetnek.
Egész évben követtük, hogy alakul az érdeklődés a falusi csok iránt, éppen ezért most összegeztük tapasztalatainkat az elmúlt évről. Ennek alapján annak jártunk utána, hogy mely megyék és települések iránt volt a legnagyobb érdeklődés a falusi csok szempontjából 2019-ben.
Már biztos, hogy 2020-ban is elindul a Magyar Falu Program. A kormány idén hirdette meg először a száz százalékban hazai finanszírozású pályázati lehetőséget. Az egy év leforgása alatt több, mint ötezer pályázat kapott pozitívan bírtálatot, országszerte 450 kilométernyi mellékút felújítása indult el, valamint 18 milliárd forintnyi falusi CSOK támogatási igényt is befogadtak már a pénzintézetek.
A július óta elérhető falusi csok felpörgette az érintett 2500 település lakáspiacát.
A rendelkezésre álló adatok és a kistelepülések visszajelzései azt mutatják, hogy az ötezer lélekszám alatti települések komoly fejlődésnek indultak a Magyar falu program 2019-es kezdete óta, a program legfontosabb céljával összhangban jellemzően megállt az elvándorlás és a népességfogyás a falvakban
Az aloldal elindulása óta rengetegen böngésztek az összegyűjtött információk között, most pedig a látogatottsági statisztikák alapján megnéztük, hogy mely megyékben és településeken volt a legnagyobb érdeklődés a falusi csok iránt 2020-ban.
A bankszektor szereplőit kérdeztük arról, mit tapasztaltak a falusi csokkal kapcsolatban, az elmúlt egy évre visszatekintve.
Rendkívül népszerű a falusi csok, egyre többen élnek a támogatási lehetőséggel: május végéig 10 229 család nyújtott be támogatási kérelmet több mint 54 milliárd forint értékben.
Leginkább Északkelet-Magyarországon élénk az érdeklődés, a népszerű megyék között van Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Hajdú-Bihar, de Bács-Kiskun és Békés is.
Kiderült, hol igényelték a legtöbben a falusi CSOK-ot.
Idén is rengeteg izgalmas vagy épp megosztó dolog történt a magyar vidéken. Lássuk, melyek voltak olvasóink számára a legérdekesebb cikkek a HelloVidék oldalán.
Míg a költözést fontolgató fiatal családok fantáziáját leginkább a Balaton környéki és a budapesti agglomeráció érintett települései mozgatják meg, a saját lakás felújítására kérelmezhető milliókra nagy számban mutatkozik igény a hátrányosabb helyzetű keleti megyékben.
A jövő január elsejétől 5 millió forintig visszaigényelhető építési áfa ellensúlyozhatja a kistelepülési építkezéseket nehezítő körülményeket.
A támogatást azon a 2486 településen lehet igénybe venni, ahol a falusi csokot is, vagyis a kedvezmény mintegy két és félmillió magánszemélyt érint.