
Nehéz világ jöhet májustól? Mutatjuk, mennyibe kerülhet majd az étolaj
A szakember szerint, ha május 1-jével megszüntetnék az árstopot, akkor jelentős áremelkedésre lehetne számítani az érintett élelmiszereknél.
A szakember szerint, ha május 1-jével megszüntetnék az árstopot, akkor jelentős áremelkedésre lehetne számítani az érintett élelmiszereknél.
Októberben már meglépték a malmok a korábban bejelentett lisztáremelést, az iparág túléléséhez azonban a jövő évtől várható áramárak és a megemelkedett finanszírozási költségek miatt már kormányzati beavatkozásra lehet szükség.
Vihar előtti csend honol a gabonapiacon. Három-négy havi készletet tárolt be a malmok többsége, amelyek a világpiaci áraknál magasabb hazai búzaárakkal küzdenek, és októbertől újabb áremelést terveznek.
Hiába lesznek tele a raktárak a nyári búza- és árpaaratás után, a hazai piacon mesterséges áruhiány is kialakulhat, ha a termelők jelentős része nem kívánja értékesíteni terményeit a betakarítást követő időszakban.
Egy átlagos magyar állampolgár akár több mint 11 ezer, a legszegényebbek pedig több mint 16 ezer forintot is meg tudnának takarítani akkor, ha házilag, maguknak sütnék a fehér kenyeret.
A Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, Bige László szerint amennyiben egy hónapig még tart az orosz–ukrán háború, a gabona ára kétszeresére fog nőni.
A pékségek jó része már most is a túlélésért küzd, a pékszövetség becslése szerint az előttünk álló egy-két évben tömegével zárhatnak be azok a vállalkozások, amelyek nem tudnak költséghatékonyan termelni.
Nem lehet tudni, meddig fog még tartani a gabona- és takarmányárak emelkedése, ahogy az sem ismeretes, mi van mögötte: valós áruhiány vagy spekuláció?
Hajdina receptek hajdinaliszt használatával: a pohánka / hajdina főzése, hajdina recept. Mi az a hajdina, hajdina hol kapható, miért jó a hajdina búza helyett? Hajdina hol kaphato?
A szatmári táj szépségét nem vonja kétségbe, aki egyszer már járt erre. Ezen a vidéken bújik meg a lombok között az Öreg-Túr vizén egyik büszkesége, a Túristvándi vízimalom, ami hosszú idő után pünkösdkor újra megnyitotta a kapuit a látogatók előtt.
Meddig tarthat még ez a trend, meddig emelkedhet a liszt és a kenyérfélék ára? Hol van az a pont, ahol a magyar fogyasztók már nem vásárolják meg az adott terméket?
A Pékszövetség elnökének információi szerint a lisztárak emelkedése még nem állt meg, és októberben újabb emelést terveznek a malomipari vállalatok.
Október 1-jéig ugyan meghosszabbította a kormány az élelmiszerekre bevezetett hatósági árat. Ha ez megszűnik, durván egy hónap múlva 1400 forintot is fizethetünk az étolajért – jelentette ki Raskó György agrárközgazdász.
A háború miatt nő a gabona ára, nemcsak a kenyér lehet drágább már akár a nyár közepétől is,hanem az összes pékárunak, de még a száraztésztának is felmehet az ára.
Akciós magyar lisztet találtak Hollandiában, miközben őrületes tempóban nő a magyar gabona és malomipari termékkör belföldi átadási ára, utóbbié már 85%-nál tart.
Kedden éjszaka folytatódott az ostrom, az oroszok légicsapásokat intéztek Kijev, Harkiv és Zsitomir ellen, Mariupolt pedig körbezárták. Mutatjuk a tegnapi nap legfontosabb híreit az orosz-ukrán háború kapcsán.
A napraforgó étolaj ára már jó ideje folyamatosan megy fel az egekbe, ám úgy tűnik, hogy nincs megállás, literjét most már nem lehet megkapni 550-640 forintnál olcsóbban, de felzárkózott a cukor és a tej is mellé.
Fel kell készülni arra, hogy a hús, a kenyér és a tej is biztosan drágulni fog Magyarországon, és ha mindez nem lenne elég, szeptemberben újabb lisztáremelés jöhet .
Őszre elérheti és átlépheti a kritikus 400 forintos árat a magyarok legkedveltebb és legtöbbet vásárolt kenyérfajtája, a fehér kenyér. Utánajártunk, mi lehet az oka ennek a drágulásnak.
A lisztáremelés elkerülhetetlensége az aratás után, júniusban derül ki. A háztartások egyelőre takarékosabban bánnak a kenyérrel, a pandémiával összefüggő korlátozások is visszavetették a fogyasztást.