Boldog Lisztből sül idén Bács-Kiskun kenyere: több mint negyven település adja hozzá a búzát
A vármegye összetartozását szimbolizáló tradicionális kenyérszentelésre pedig ezúttal Baján, a Halászati Mini Skanzenben kerül sor.
A vármegye összetartozását szimbolizáló tradicionális kenyérszentelésre pedig ezúttal Baján, a Halászati Mini Skanzenben kerül sor.
Miközben az étkezési búza felvásárlási ára drasztikusan zuhan, a kenyér ára ismét emelkedni kezdett. De akkor mivégre megint ez az őrületes áremelkedés?
Már 1,8 millió hektáron zajlik az aratás; az idei termés a tavalyi rendkívül tragikus évinél ugyan jobbnak ígérkezik, a várakozásoktól azonban mennyiségben és hozamban is elmarad.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatközlése szerint ugyanis a kenyér 2022 márciusa óta 67%-kal lett drágább, a péksütemények pedig 48%-kal.
Hatalmas a különbség a különböző üzletláncok által fixált ársapkás lisztárak között, mint mondta: 165-től egészen 280 forintig lehet kapni a BL55-ös búzafinomlisztet.
Meddig tarthat még ez a trend, meddig emelkedhet a liszt és a kenyérfélék ára? Hol van az a pont, ahol a magyar fogyasztók már nem vásárolják meg az adott terméket?
A Pékszövetség elnökének információi szerint a lisztárak emelkedése még nem állt meg, és októberben újabb emelést terveznek a malomipari vállalatok.
Október 1-jéig ugyan meghosszabbította a kormány az élelmiszerekre bevezetett hatósági árat. Ha ez megszűnik, durván egy hónap múlva 1400 forintot is fizethetünk az étolajért – jelentette ki Raskó György agrárközgazdász.
A háború miatt nő a gabona ára, nemcsak a kenyér lehet drágább már akár a nyár közepétől is,hanem az összes pékárunak, de még a száraztésztának is felmehet az ára.
Akciós magyar lisztet találtak Hollandiában, miközben őrületes tempóban nő a magyar gabona és malomipari termékkör belföldi átadási ára, utóbbié már 85%-nál tart.
Az utóbbi időszakban jelentős mértékben csökkent a sütőipar egyik fő alapanyagának számító liszt ára, amiből logikusan gondolhatnánk, hogy a pékipari termékek is olcsóbbá válhatnak. Szerintetek mi történt?
Szakértők szerint a takarmány célú rovarpiac az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat, éves szinten 1 millió tonna rovarlisztet termelve.
A magyar boltokban a pékáruk is drasztikusan drágultak tavaly óta, sokszor nézhettünk farkasszemet 1000 forint feletti kenyérárakkal is. A hazai malomipart az elavultság, idejétmúlt gépparkok, épületek és szállító kapacitás jellemzi.
Ebből még baj lehet! Egyes gombabetegségek - a gabonalisztharmat és a szeptóriás levélfoltosság - kórokozói az elmúlt tél enyhe időjárása miatt ugyanis sértetlenek maradtak.
A szakember szerint, ha május 1-jével megszüntetnék az árstopot, akkor jelentős áremelkedésre lehetne számítani az érintett élelmiszereknél.
Októberben már meglépték a malmok a korábban bejelentett lisztáremelést, az iparág túléléséhez azonban a jövő évtől várható áramárak és a megemelkedett finanszírozási költségek miatt már kormányzati beavatkozásra lehet szükség.
Vihar előtti csend honol a gabonapiacon. Három-négy havi készletet tárolt be a malmok többsége, amelyek a világpiaci áraknál magasabb hazai búzaárakkal küzdenek, és októbertől újabb áremelést terveznek.
Hiába lesznek tele a raktárak a nyári búza- és árpaaratás után, a hazai piacon mesterséges áruhiány is kialakulhat, ha a termelők jelentős része nem kívánja értékesíteni terményeit a betakarítást követő időszakban.
Egy átlagos magyar állampolgár akár több mint 11 ezer, a legszegényebbek pedig több mint 16 ezer forintot is meg tudnának takarítani akkor, ha házilag, maguknak sütnék a fehér kenyeret.
A Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, Bige László szerint amennyiben egy hónapig még tart az orosz–ukrán háború, a gabona ára kétszeresére fog nőni.