
Élnek farkasok a magyar erdőkben is: mutatjuk, hol láthatjuk őket
Magyarországon is élnek ezek a gyönyörű vadállatok. A helyzet azonban nem egyszerű, hiszen a populáció egyre csökken, ráadásul a klímaváltozás ennek a fajnak is komoly gondot okoz.
Magyarországon is élnek ezek a gyönyörű vadállatok. A helyzet azonban nem egyszerű, hiszen a populáció egyre csökken, ráadásul a klímaváltozás ennek a fajnak is komoly gondot okoz.
Napok óta téma a magyar sajtóban a svájci farkas története, akit végül valaki hazánkban lőtt le. Állítólag egy Facebook-posztban most vallott az ügyről a svájci farkas megölésével vádolt vadász. Meglepő dolgokat állít. Bár gyanús, hogy csak trollkodásról van szó.
Kapjon letöltendő börtönt az az ember, aki lelőtte a Svájcból Magyarországra vándorló farkast - erről indítottak petíciót még csütörtökön. Azt írják: "Ne legyünk következmények nélküli ország".
A Svájcban befogott és jeladóval ellátott „M237” hím farkas elérte a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területét. Egy hónapja még a Vértes erdeiben kóborolt, a Dunán átúszott, és jelenleg Nógrád megye keleti felén tartózkodik.
Egy fiatal farkas egyed a Fertő tó felől érkezve, az Alpokalja vonulata mentén haladt tovább a Vértes irányába. Ezek szerint Észak-Vasban is megfordult a vadállat.
Azt tudjuk, hogy élnek farkasok Magyarországon hivatalosan is, de, hogy pontosan mennyi, esetleg kell-e félni tőlük vagy sem, az talány. Pár éve megjelent egy család, azóta érezhető markáns jelenlétük például a Bükk-fennsíkon.
A Mátra és a Medves-vidék területein az elmúlt időszakban megszaporodtak a farkastámadások. Már az emberek közé menekülnek a farkasok elől az őzek is.
A Mátra környékén egyre gyakoribb az erdei vadak, főleg szarvasok megjelenése a belterületeken, ahol károkat is okoznak. A rendőrség több helyen a lakott területen történő kilövésükre adott engedélyt.
Az Ipoly Erdő ZRt. osztott meg egy fotót a közösségi oldalán, melyen egy különleges lábnyom látható. A poszt alatti hozzászólásokban sokan farkasra tippeltek.
A friss hóban időnként akár a turistaösvények mentén is találkozhatunk a börzsönyi tápláléklánc csúcsán elhelyezkedő állatok nyomaival.
A húsvéti hétvégén ütöttek rajta a rendőrök a jeladós svájci farkas kilövésével gyanúsított férfin egy borsodi településen, de elsőre rossz helyen „kopogtattak”. Nagyszombaton Katona Erzsébet vacsorához ült le amcsaláddal, mikor dörömböltek az ajtón.
A fokozottan védett állat- és növényfajok természetvédelmi, azaz eszmei értékének azonnali felülvizsgálatára, valamint akár tízszeresése történő emelésére szólított fel az LMP - Magyarország Zöld Pártja szóvivője.
Hidasnémeti környékén egy vadász kilőtte a Svájcból ide tévedt jeladós farkast. A rendőrség egyelőre nem erősítette meg, de nem is cáfolta a lapértesülést.
Ahogy arról a Sokszínű Vidék beszámolt, a farkas, amit a Vértesben láttak felbukkanni, már Budapest környékén kóborolhat.
Hihetetlen, de mintegy 700 km-t vándorolt egy nyomkövetővel ellátott szürke farkas, a Fertő-tótól délre lépte át a határt.
A Börzsöny csaknem 30 ezer hektáros védett területén jelenleg egyetlen példány él, egy hím, akit a szakemberek Szilveszter Botondnak kereszteltek el. Azt is tudni a rejtőzködő börzsönyi vadmacskáról, hogy hány éves, és ki a fő ellensége.
A Mátrában és a Medves-vidéken az elmúlt időszakban megszaporodtak a farkastámadások. A szürke farkas Magyarországon egyébként fokozottan védett faj, mely nem ismeri az országhatárokat, így csak nemzetközi együttműködésekkel tartható fent az állománya.
A szakemberek sem tudtak egyértelműen dönteni, vajon milyen vadállat lehet azon a képen, ami az osztrák-magyar határ közelében, a Fertő-tó térségében készült. Volt, aki szerint inkább aranysakál, de a többség azt gondolta, hogy farkasról van szó.
A nagyragadozók jelenléte természetvédelmi és vadgazdálkodási szempontból is kívánatos, ezt a vonatkozó jogszabály is kimondja. Szükséges-e védekezni ellenük, és ha igen, miként?
Három gazdálkodó mondja, közel tucatnyi haszonállatuk vált már a farkasok áldozatává. Új szabályozás kellene.