
Súlyos kártevők tehetik tönkre a magyar gabonát: így lehet védekezni ellenük
A Gabonaszövetség főtitkára az Agrárszektornak nyilatkozott arról, hogy a rágcsálók tekintetében az a legfőbb szempont, hogy ne is tudjanak bejutni a gabonaraktárakba.
A Gabonaszövetség főtitkára az Agrárszektornak nyilatkozott arról, hogy a rágcsálók tekintetében az a legfőbb szempont, hogy ne is tudjanak bejutni a gabonaraktárakba.
A csapból is az aszállyal kapcsolatos hírek folynak, nem véletlenül, hiszen nemcsak a mindennapjainkat keseríti meg a forróság, hanem szépen lassan a pénztárcáinkat is.
Több mint 2 hónapja háborúra ébredtünk, ami még jobban a földbe döngölte a gabonapiacot, és nem tudni, hogy az elkövetkezendő időben milyen hatással lesz még az ágazatra, hiszen a tavaszi vetésekről egyelőre nincs túl sok információ.
Akciós magyar lisztet találtak Hollandiában, miközben őrületes tempóban nő a magyar gabona és malomipari termékkör belföldi átadási ára, utóbbié már 85%-nál tart.
A Nitrogénművek Zrt. tulajdonosa, Bige László szerint amennyiben egy hónapig még tart az orosz–ukrán háború, a gabona ára kétszeresére fog nőni.
Lassan véget ér a betakarítás a földeken, és sor kerülhet a termény szárítására és eltárolására. A gabonafélék- és takarmányok tárolása azonban egy olyan terület, ahol a magyar termelőknek van még pótolnivalójuk.
A terméshozamok a korábbi évek átlagánál 6-15 százalékkal lehetnek alacsonyabbak, ami jelentős veszteséget jelent
A kenyérforradalom csendes nagyágyúi, az alakor, a tönke és a tönköly újrafelfedezése lehet a 21. század egyik hazai gasztronómiai sikertörténete.
Hárommilliárd forintos csalással vádolja a Tatabányai Járási Ügyészség egy tatabányai gabonakereskedő cég két vezetőjét. A társaság fizetésképtelensége ellenére kötöttek szerződéseket és ezzel 191 sértettnek okoztak kárt.
Megviselte a szeszélyes időjárás mezőgazdaságunkat: a több hónapnyi aszályos időszakot különösen csapadékos május követte, de ezek az esők némileg javítottak az idei terméshozamokon.
Az aszály, a növekvő energiaárak valamint helyenként a vártnál gyengébb gabonatermés miatt akár 30-40 százalékkal is drágulhat a kenyér. Ezért is voltunk arra kíváncsiak, mi a helyzet azokkal a vidéki pékségekkel, amelyek nem hatósági áron veszik az „olcsó” lisztet.
Hiába lesznek tele a raktárak a nyári búza- és árpaaratás után, a hazai piacon mesterséges áruhiány is kialakulhat, ha a termelők jelentős része nem kívánja értékesíteni terményeit a betakarítást követő időszakban.
Az állattenyésztők takarmányellátása, illetve a lakossági élelmiszerigények biztosítása érdekében a kormány két hónappal meghosszabbítja a gabona- olajos- és fehérjenövény kiviteli bejelentési kötelezettséget – közölte Nagy István agrárminiszter.
Egy dominó effektus bontakozhat ki, hiszen a gabona és más fontos növények kiesése magával ránthatja az élelmiszeripart és az állattenyésztést is. Éppen ezért alternatívákat kell találni, méghozzá olyan gyorsan, amilyen gyorsan csak lehet.
2022. május 15-ig minden külföldre szánt gabonaszállítmányt be kell jelenteni, és ha a kormány úgy ítéli meg, hogy az adott termények kivitele veszélyeztetné a hazai élelmezésbiztonságot, elővételi vagy vételi joggal élhet a szállítmány tekintetében.
Emelniük kell a liszt árát a malmoknak januárban, különben nem biztosítható a működésük. Már 66 ezer forintnál is magasabb egy tonna jó minőségű búza ára.
Vasárnap kezdték aratni az őszi árpát. Sajnos a kombájnok legtöbbször elakadnak a sárban.
Tavaly decemberben kiváló állapotban voltak az őszi vetések, jelenleg viszont jelentős bokrosodási problémák jelentkeznek a csapadékhiány miatt.
Friss kutatások szerint a gombák válthatják fel a műtrágyák használatát, ugyanis a gombák és a növények közötti szimbiózist a gabonanövények esetén is ki lehet használni.
Az elmúlt évben a jelentős csapadékhiány mellett a hirtelen jött felhőszakadásokkal és viharokkal is meg kellett küzdeniük a gabonatermesztőknek.